rozmiar czcionki: A | A | A

Podpisanie Listu intencyjnego Klastra Edukacyjnego w Bolesławcu.

10.02.2015 12:06

Nagrody Ministerstwa Gospodarki dla szkół zawodowych, uczelni wyższych, uczniów i przedsiębiorców, powołanie klastra edukacyjnego oraz owocna debata o przyszłości szkolnictwa zawodowego – to główne punkty konferencji, która odbyła się w dniu 9 lutego br. w Bolesławcu. Gośćmi spotkania zorganizowanego przez trzy specjalne strefy ekonomiczne – Wałbrzyską, Legnicką i Kamiennogórską były m.in. Joanna Kluzik-Rostkowska, Minister Edukacji Narodowej RP, Ilona Antoniszyn-Klik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki oraz Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Wydział Edukacji i Nauki UMWD reprezentowała Pani Małgorzata Medyk, Zastępca Dyrektora Wydziału.

Fot. LSSE

Dostosowanie kształcenia do potrzeb przedsiębiorców to zadanie, które wspierają i rozwijają na swoim terenie specjalne strefy ekonomiczne. W poniedziałek, 9 lutego br., z szefami resortów gospodarki oraz edukacji narodowej spotkali się przedstawiciele SSE z terenu Dolnego Śląska, uczelni wyższych i szkół zawodowych oraz przedsiębiorcy. Okazją do spotkania było powołanie Klastra Edukacyjnego „INVEST in EDU” oraz wręczenie specjalnych wyróżnień Ministerstwa Gospodarki dla dolnośląskich przedsiębiorców i szkół, które w szczególny sposób promują i realizują projekt szkolnictwa zawodowego dostosowanego do potrzeb pracodawców.

 

- W nowej perspektywie finansowej UE są specjalnie dedykowane środki na tworzenie miejsc pracy i rozwój szkolnictwa zawodowego. Chciałabym, aby szkoły ukierunkowały się na te zawody, w których potrzeba specjalistów. Zysk będzie nieoceniony. Uczniowie zyskają miejsca pracy, a przedsiębiorcy dobrych pracowników – mówiła w trakcie wczorajszej konferencji Joanna Kluzik-Rostkowska, Minister Edukacji Narodowej Rzeczpospolitej Polskiej.

 

Do tej pory większość młodych ludzi wybierało po gimnazjum licea ogólnokształcące. Odsetek ten stanowił 51%. 34% uczniów trafiało do techników, a 15% do szkół zawodowych. Rok 2014/2015 został ogłoszony Rokiem Szkoły Zawodowców i już można mówić o pierwszych sukcesach promocji szkolnictwa zawodowego.  W tym roku 45% uczniów wybrało licea, 37% technika, a 17% szkoły zawodowe.

 

Przypomnieć nalezy, że Wydział Edukacji i Nauki byl Realizatorem prokektu "Modernizacja centrów kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku", którego Beneficjentem był Samorząd Wojeówdztwa Dolnosląskiego wraz z 9 partnerami. Projekt został zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2007-2013, Priorytetu 7 „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury edukacyjnej na Dolnym Śląsku”, Działania nr 7.2 „Rozwój infrastruktury placówek edukacyjnych”. Całkowita wartość projektu to: 67.343.628,61 zł, w tym kwota  dofinansowania z Unii Europejskiej 46.857.501,75 zł. Czas realizacji: 27.01.2009 r. – 20.12.2013 r.

 

W 2007 r. powstała koncepcja projektu „Modernizacja centrów kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku”, jednak ostateczny kształt projektu został przygotowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego w 2009 r. we współpracy z dziewięcioma powiatami, zgodnie z celami i priorytetami Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do 2020 roku.

Głównym celem projektu „Modernizacja centrów kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku” było unowocześnienie sytemu edukacji zawodowej na Dolnym Śląsku poprzez stworzenie branżowych centrów kształcenia w 7 branżach i 9 powiatach oraz doposażenie ich w nowoczesny sprzęt specjalistyczny do prowadzenia zajęć dydaktycznych, odpowiadających potrzebom gospodarki opartej na wiedzy.

 

Dzięki projektowi utworzono na bazie istniejących placówek edukacyjnych sieci centrów oraz filii w siedmiu branżach: mechanicznej, samochodowej, elektro – energetycznej, mechatroniczno-elektronicznej, informatycznej, budowlanej, turystycznej poprzez doposażenie ich w najnowocześniejszy sprzęt dydaktyczny, w powiatach lub miastach na prawach powiatu:
- Powiecie Bolesławieckim
- Powiecie Głogowskim
- Gminie Jelenia Góra – mieście na prawach powiatu
- Powiecie Kłodzkim
- Gminie Legnica – mieście na prawach powiatu
- Powiecie Oleśnickim
- Powiecie Świdnickim
- Powiecie Wałbrzyskim (od 01.01.2013 r. Gmina Wałbrzych – miasto na prawach powiatu)
- Gminie Wrocław – mieście na prawach powiatu.

Fot. LSSE
Fot. LSSE
Fot. LSSE