rozmiar czcionki: A | A | A

Można już podpisywać Kartę wielopoziomowego sprawowania rządów w Europie

30.05.2014 13:00

Z okazji obchodzonego 9 maja Dnia Europy Komitet Regionów UE (KR) apeluje do wszystkich władz lokalnych i regionalnych o podpisywanie Karty wielopoziomowego sprawowania rządów w Europie. W kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w dniach 23–25 maja, KR zwraca się do organów władzy na wszystkich szczeblach o wykorzystywanie wielopoziomowego sprawowania rządów jako wiodącej zasady kształtowania polityki, która sprzyjać będzie uczeniu się od siebie nawzajem, dzieleniu się najlepszymi praktykami i rozwijaniu demokracji uczestniczącej.

Karta została udostępniona online miastom i regionom do elektronicznego podpisu pod adresem www.cor.europa.eu/mlgcharter.
 
Czym jest Karta wielopoziomowego sprawowania rządów?
 
Ta przyjęta przez KR w dniu 3 kwietnia 2014 r. Karta cieszy się poparciem Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy i stanowi manifest polityczny europejskich miast i regionów, w którym wzywa się wszystkie władze publiczne do urzeczywistniania idei wielopoziomowego sprawowania rządów podczas codziennego kształtowania i wdrażania polityki. Chodzi tu zwłaszcza o partnerską współpracę między różnymi poziomami sprawowania rządów (szczeblem lokalnym, regionalnym, krajowym i europejskim) i o stosowanie szeregu zasad skutecznego kształtowania polityki, takich jak uczestnictwo, współpraca, otwartość, przejrzystość, włączenie i spójność polityki – wszystkie one stanowią niezbędny warunek sukcesu polityki publicznej prowadzonej w interesie obywateli.
 
Przewodniczący KR-u Ramón Luis Valcárcel powiedział: „Rozpoczęcie przez KR kampanii podpisywania Karty wielopoziomowego sprawowania rządów w Dniu Europy, na dwa tygodnie przed wyborami europejskimi, pokazuje zdecydowane dążenie władz lokalnych i regionalnych w całej Europie do stania się pełnoprawnymi partnerami procesu kształtowania polityki UE. Jedynie współpraca odpowiedzialnych podmiotów na wszystkich poziomach sprawowania rządów może przezwyciężyć rozdźwięk między deklaracjami a uzyskiwanymi rezultatami i zapewnić osiągnięcie przez Unię wyznaczonych celów w zakresie zrównoważonego wzrostu, tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy i spójności terytorialnej”.
 
Karta nie ma mocy wiążącej, ale zobowiązuje swoich sygnatariuszy do wykorzystywania wielopoziomowego sprawowania rządów przy kierowaniu polityką publiczną i inicjowaniu projektów w partnerstwie z sektorem publicznym i prywatnym oraz do rozwijania współpracy terytorialnej i modernizacji struktur administracyjnych. Są to wszystko zobowiązania, które KR podjął już w celu skutecznego stosowania zasady pomocniczości, zgodnie z którą decyzje podejmowane są na najbardziej skutecznym i najbliższym obywatelom szczeblu.
 
Kto może podpisać Kartę?

- Mogą ją podpisać wszystkie jednostki władzy lokalnej i regionalnej w Unii Europejskiej, tzn. miasta, powiaty, okręgi, obszary metropolitalne, województwa, regiony itp.
- Europejskie i krajowe stowarzyszenia władz lokalnych i regionalnych oraz ich sieci również proszone są o wyrażenie oficjalnego poparcia dla Karty.
- Także politycy reprezentujący wszystkie szczeble sprawowania rządów mogą zamanifestować swoje poparcie podpisując Kartę.

Jaki jest cel Karty?
 
Przystępując do Karty, miasta i regiony zobowiążą się do:
- wykorzystywania wielopoziomowego sprawowania rządów do wspierania europejskiego sposobu myślenia w ich regionie lub mieście poprzez współpracę z organami politycznymi i administracyjnymi na wszystkich poziomach: od lokalnego po europejski, i odwrotnie;
- promowania współpracy transgranicznej z innymi regionami bądź miastami i przezwyciężania przeszkód administracyjnych i barier geograficznych;
- modernizacji swoich struktur administracyjnych poprzez pełne wykorzystywanie cyfrowych, innowacyjnych rozwiązań i zwiększanie przejrzystości i otwartości, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości usług publicznych łatwo dostępnych obywatelom;
- propagowania uczestnictwa obywateli i społeczeństwa obywatelskiego w procesie decyzyjnym, a tym samym rozwijania demokracji uczestniczącej.

Jakie korzyści przyniesie Karta?
 
Jej sygnatariusze będą mogli lepiej nagłaśniać swoje inicjatywy podejmowane zgodnie z zasadami Karty. Inicjatywy te będą propagowane na stronie internetowej poświęconej Karcie i podczas wydarzeń na wysokim szczeblu organizowanych dla władz lokalnych i regionalnych, państw członkowskich oraz instytucji europejskich.
Witryna internetowa Karty oraz wspomniane wydarzenia stanowić będą platformy wymiany służące:
- identyfikacji dobrych praktyk i innowacyjnych projektów inicjowanych przez innych sygnatariuszy;
- poszukiwaniu potencjalnych partnerów przed podjęciem wspólnych inicjatyw;
- opracowywaniu i monitorowaniu polityk UE na szczeblu lokalnym i regionalnym oraz we współpracy z instytucjami europejskimi.

Jak można przyłączyć się do Karty?
 
Aby podpisać Kartę lub wyrazić dla niej poparcie władze lokalne lub regionalne oraz ich sieci lub stowarzyszenia muszą wypełnić krótki formularz online dostępny pod adresem: www.cor.europa.eu/mlgcharter.
 

Kontekst
 
Wraz ze swą Białą księgą w sprawie wielopoziomowego sprawowania rządów z 2009 r. KR zapoczątkował konsultacje publiczne w celu opracowania Karty, aby włączyć wspólną koncepcję sprawowania rządów w Europie w poczet podstawowych wartości Unii Europejskiej. Następnie KR odnowił swe zobowiązanie w opinii: „Tworzenie europejskiej kultury wielopoziomowego sprawowania rządów: Biała księga Komitetu Regionów – działania następcze”. Od tego czasu Komitet aktywnie rozwija metodę monitorowania stopnia wykorzystywania wielopoziomowego sprawowania rządów przez instytucje europejskie, regularnie opracowuje tabelę wyników w tej dziedzinie, a obecnie przygotowuje we współpracy z Komisją Europejską rejestr dobrych praktyk w zakresie wielopoziomowego sprawowania rządów.
 
Wielopoziomowe sprawowanie rządów uznano za naczelną zasadę nowych przepisów UE dotyczących zarządzania funduszami strukturalnymi i inwestycyjnymi w latach 2014–2020.
 
Informacje dodatkowe:
 
Wszelkie pytania dotyczące Karty można kierować na adres:
mlgcharter@cor.europa.eu
 
Kontakt:
Informacji dla dziennikarzy udziela:
Nathalie Vandelle
tel. +32 2 282 24 99
nathalie.vandelle@cor.europa.eu
Na pytania dotyczące Karty bądź jej podpisywania odpowiada:
Iris Urban
tel. +32 2 282 20 96
Iris.urban@cor.europa.eu; mlgcharter@cor.europa.eu


Źródło: www.cor.europa.eu