rozmiar czcionki: A | A | A

Konferencja o unijnej strategii dla Regionu Morza Bałtyckiego w Brukseli

02.12.2011 11:12

30 listopada w siedzibie Komitetu Regionów odbyła się konferencja wysokiego szczebla „Przyszłość Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego – innowacje i transfer wiedzy”. To ostatnia z cyklu czterech konferencji organizowanych w wyniku ścisłej współpracy szesnastu przedstawicielstw polskich regionów w Brukseli, Komitetu Regionów oraz Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej, w ramach polskiej Prezydencji.

Celem konferencji było przedstawienie najważniejszych zagadnień związanych z postępem w realizacji strategii w obszarach związanych z transferem wiedzy i innowacji, jak również podkreślenie znaczenia zintegrowanego podejścia do kwestii finansowania strategii, prezentacja tempa realizacji wybranych projektów flagowych oraz omówienie roli i kształtu strategii makroregionalnych w nowym okresie programowania.

Konferencja była doskonałą okazją do podsumowania II Dorocznego Forum Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego, połączonego z XIII Szczytem Bałtyckim, który odbył się w dniach 24-26 października br. w Gdańsku.

Wśród mówców pierwszego panelu znaleźli się: Przewodnicząca Komitetu Regionów Mercedes Bresso, Marszałek Województwa Zachodnio–Pomorskiego Olgierd Geblewicz, Komisarz ds. Polityki Regionalnej Johannes Hahn, Posłanka do Parlamentu Europejskiego Danuta Hübner, Poseł do Parlamentu Europejskiego Tunne Kelam, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, koordynator Wydziału Polityki Regionalnej i Spójności Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE Piotr Żuber oraz Peter Linde, reprezentujący Stałe Przedstawicielstwo Danii przy UE. W drugiej części konferencji za stołem prezydialnym zasiedli Marek Dutkowski z Uniwersytetu Szczecińskiego, Lennart Svensson – szef biura ds. innowacji i klastrów z regionu Skane, wicedyrektor Słowackiej Akademii Nauk Lubomir Faltan, przedstawiciel Rady Regionalnej Północnej Karelii Risto Poutiainen oraz Niels Chresten Andersen z narodowego punktu kontaktowego Danii ds. programu Południowy Bałtyk.

- Należy podkreślić, że Strategia dla Regionu Morza Bałtyckiego obejmuje wszystkie szesnaście województw Polski. W ramach Strategii na szczególną uwagę zasługują kwestie związane z osiągnięciem zadowalających efektów w sektorze innowacji i transferu wiedzy oraz możliwość wskazania dobrych praktyk wypracowanych w  ramach Strategii - powiedział otwierający konferencję Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodnio-Pomorskiego.

Komisarz ds. Polityki Regionalnej Johannes Hahn wyraził wdzięczność, że polskie regiony oraz polska prezydencja potraktowały Strategię poważnie, i że istnieje wola kontynuowania działań wdrażanych obecnie w przyszłym okresie programowania Unii Europejskiej. Komisarz zwrócił uwagę na fakt, że w świetle przeglądu Strategii musi ona angażować wszystkie kraje, a w szczególności te nie objęte strategią, np. Rosję. Strategia w nowym okresie programowania potrzebuje dostosowania do wymogów Strategii UE 2020. Zdaniem Komisarza, szczególnie ważne w zapewnieniu Strategii sukcesu jest dołożenie starań, aby władze lokalne i regionalne odgrywały kluczową rolę w jej wdrażaniu. Dzięki temu ma ona szansę stać się modelem dla innych strategii makroregionalnych.

Danuta Hübner, Posłanka do Parlamentu Europejskiego, Przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego wyraziła przekonanie, że kryzys z globalnego punktu widzenia musi w obszarze Morza Bałtyckiego być traktowany jako szansa na restrukturyzację, na wzrost innowacyjności i kreatywności. Obszar Morza Bałtyckiego posiada olbrzymi potencjał i musi go w pełni wykorzystać, np. poprzez inteligentną specjalizację poszczególnych regionów. - Musimy dziś zrozumieć, że innowacje to nie tylko procesy badawcze, to także strategie i systemy, które są obecne na tym obszarze. Region Morza Bałtyckiego jest stworzony do wykorzystania swej silnej pozycji, a dzięki wzmacnianiu powiązań możliwe jest, aby ten obszar wyszedł z kryzysu wzmocniony - dodała.

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk wyraził przekonanie, że Strategia otwiera przed wszystkimi regionami realną szansę na czyste środowisko naturalne, na sprawny system transportowy i energetyczny, na życie w zdrowym i czystym otoczeniu, na wzrost kreatywności i innowacyjności. Zdaniem przedstawiciela polskich województw, rolą Strategii będzie wypracowanie wspólnych schematów systemowych, organizacyjnych i prawnych, umożliwiających przekształcenie regionu Bałtyku w obszar inteligentnej specjalizacji. Ma to nastąpić głownie dzięki przełamaniu barier w sferze innowacji i edukacji.

Więcej o wydarzeniach organizowanych w Brukseli przez przedstawicielstwa polskich regionów można znaleźć na stronie: www.polishregions.eu.

Autor: Polskie Regiony