rozmiar czcionki: A | A | A

Gospodarka o obiegu zamkniętym: potrzeba lepszego zarządzania zasobami

03.12.2015 12:41

Każdego roku przeciętny mieszkaniec UE zużywa 14 ton zasobów naturalnych i wytwarza 5 ton odpadów. Te dane są alarmujące, jeśli weźmiemy pod uwagę ograniczone zasoby naszej planety. Rozwiązaniem mogą być np. ponowne wykorzystanie, naprawa albo recykling. W środę, 2 grudnia, posłowie debatowali nad propozycją KE, której celem jest przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym, w której produkty są projektowane tak, aby mogły mieć więcej niż jedno „życie”.

W przeciwieństwie do modelu gospodarczego opartego na podejściu „biorę – przetwarzam – wyrzucam” gospodarka o obiegu zamkniętym ma na celu wydłużenie "życia" produktów poprzez m.in.

• projektowanie ich w taki sposób, aby łatwiej można było je naprawić, użyć ponownie czy przetworzyć,
• poprawienie trwałości,
• promowanie naprawiania zamiast zastępowania uszkodzonych urządzeń nowymi,
• lepsze zarządzanie odpadami,
• nowe modele biznesowe i konsumpcyjne oparte na współdzieleniu, pożyczaniu, wymianie czy wynajmowaniu produktów (np. pewna holenderska firma wypożycza markowe dżinsy za kilka euro miesięcznie, spodnie można zwrócić do recyklingu).

W rezolucji, którą posłowie przyjęli 9 lipca, PE wzywa Komisję Europejską, aby do końca 2015 r. zaproponowała wiążący cel zakładający zwiększenie oszczędnego gospodarowania zasobami na szczeblu UE o 30% do 2030 r. w porównaniu z 2014 r. Wg wyliczeń KE mogłoby to przyczynić się do wzrostu PKB o blisko 1% i powstania 2 mln dodatkowych miejsc pracy.

“To zmiana paradygmatu i systematycznego podejścia, z którym się mierzymy, a także wielka szansa dla biznesu, Możemy to uczynić tylko poprzez pomoc w powstaniu nowego modelu biznesowego” – mówiła posłanka sprawozdawczyni Sirpa Pietikäinen (EPL, Finlandia) po lipcowym głosowaniu.

W środę, 2 grudnia, KE przedstawiła plan działania i nowe propozycje legislacyjne dotyczące gospodarki o obiegu zamkniętym - Parlament będzie zajmował się tą sprawą w tym i w kolejnym roku.


Źródło: Parlament Europejski - www.europarl.europa.eu