rozmiar czcionki: A | A | A

Podsumowanie akcji przeciwpowodziowej

28.05.2010 15:33

Wstępne podsumowanie akcji przeciwpowodziowej 2010 w Województwie Dolnośląskim.

Zadania  województwa, obowiązki  i uprawnienia  związane  z  powodzią:

1.    Zadaniem zleconym ustawowo z zakresu administracji rządowej  jest  zarządzanie przez województwo urządzeniami melioracyjnymi i  wodnymi w ograniczonym zakresie, określonym w ustawie Prawo wodne i ustawie kompetencyjnej z 1998 r. Zadanie wykonywane jest przez Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, dysponujący 3 oddziałami i 8 inspektoratami.
2.    Zadaniem własnym województwa, zgodnie z ustawą o stanie klęski żywiołowej, jest wyposażanie i utrzymywanie magazynów przeciwpowodziowych.
3.    Obowiązkiem województwa, zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym, jest ochrona posiadanej przez województwo Infrastruktury i innego mienia.
4.    Uprawnieniem Marszałka Województwa jest wydelegowanie swojego przedstawiciela do Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
5.    Obowiązkiem województwa, na zasadzie obowiązku powszechnego, jest wspieranie działania organów ochrony przeciwpowodziowej, między innymi wojewody, starostów i wójtów.


Zadania realizowane w czasie trwającej sytuacji kryzysowej związanej z powodzią:

1.    DZMiUW, w obliczu powstania sytuacji kryzysowej, dokonał sprawdzenia stanu urządzeń wodnych i melioracyjnych, oraz podjął przygotowania do sterowania przepływów wód, we współpracy z RZGW, IMGW i Wojewodą Dolnośląskim. Na bieżąco uzupełniano zapasy magazynów p.powodziowych, zapewniając wystarczającą ilość środków. Wydano gminom i powiatom 880 tysięcy worków, 108 rolek geowłókniny i 55 rolek folii. Dyrektor  DZMiUW wraz ze swoimi oddziałami i inspektoratami wykonywał dozór i eksploatację urządzeń hydrotechnicznych, sterując  przepływami wód. Pracownicy WZMiUW  monitorują poziomy  wód i stan urządzeń wodnych, w tym  p.powodziwych.
2.    W ramach obowiązku ochrony Infrastruktury krytycznej i zabezpieczenia mienia podjęto następujące działania:
a)    kierownicy jednostek organizacyjnych województwa zabezpieczyli budynki, urządzenia i maszyny przez szkodami powodziowymi, ewakuowano dokumenty do wyżej położonych pomieszczeń,
b)    w zagrożonych szpitalach (im. Marciniaka i im. Gromkowskiego) zawieszono planowe zabiegi, wypisano lżej chorych pacjentów, ograniczono przyjęcia nowych pacjentów, przygotowano szpitale do ewakuacji w sytuacji bezpośredniej groźby ich zalania.
c)    powiadomiono o stanie zagrożenia wykonawców na budowach mostów na obwodnicy „BŁD” i w Ciechanowie, udzielono pomocy w zakresie ewakuacji sprzętu i urządzeń budowlanych a także zabezpieczeniu placów budowy przed skutkami powodzi.
3.    Członkowie Zarządu osobiście, bądź przez upoważnionych przedstawicieli brali udział w posiedzeniach  Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (dyrektorzy: DZMiUW, DSDiK, departamentów i wydziałów UMWD, pełnomocnik ZW ds. systemu bezpieczeństwa). Dyrektor DZMiUW uczestniczyła w podejmowaniu kluczowych decyzji we współpracy z innymi zarządcami wód, wojewodą i specjalistami z zakresy hydrologii.
4.    Marszałek Województwa i Zarząd Województwa, wykonując obowiązek powszechny polegający na udzieleniu wsparcia organom ochrony p.powodziowej przedsięwziął następujące działania:
a)    przygotowano przy pomocy geodety wojewódzkiego i pełnomocnika ZW ds. systemu bezpieczeństwa, we współpracy ze specjalistami z firmy GISPARTNER, cyfrową mapę zagrożonych terenów, służącej modelowaniu rozprzestrzeniania się zagrożeń, w oparciu o rzeczywiste bądź zakładane stany i przepływu wód. System modelowania oddano do wykorzystania wojewodzie; zostały wykonane i wykorzystane do planowania ochrony powodziowej modele dla dolin Odry i Widawy, w szczególności dotyczące okolic  Wrocławia i powiatów: trzebnickiego, średzkiego i głogowskiego,
b)    zapewniono środki finansowe na bieżące uzupełnianie zasobów skierowanych do ochrony przed powodzią, w tym na prace systemowe,


Podjęto też inne działania, między innymi:

1.    Udostępniono dla mieszkańców zakładkę na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego oraz specjalną stronę powódź.dolnyslask.pl  , gdzie przez 24 godziny na dobę są aktualizowane informacje o sytuacji powodziowej.
2.    Zamówiono zdjęcia lotnicze i satelitarne terenów zalanych i zagrożonych, a także zbierane są inne informacje, które zostaną wykorzystane do opracowania planów ochrony „infrastruktury krytycznej”.


Podsumowanie


Na posiedzeniu Komisji ds. Bezpieczeństwa Sejmiku Samorządowego i na sesji Sejmiku w dniu 26 maja 2010, Marszałek Marek Łapiński podziękował za  zaangażowanie i dobrą pracę:
- Panu Wojewodzie i jego służbom
- strażakom, żołnierzom i policjantom
- pracownikom DZMiUW, DSDiK  oraz Urzędu Marszałkowskiego

Na tej samej sesji Sejmiku w dniu 26 maja,  Pan Wojewoda Rafał  Jurkowlaniec  również podsumował wstępnie akcję p.powodziową, dziękują Marszałkowi i jego służbom za zaangażowanie i pomoc udzieloną wojewodzie, starostom i wójtom, burmistrzom, prezydentom