rozmiar czcionki: A | A | A

REZOLUCJA IV KONGRESU ODNOWY WSI, Krzyżowa, 9-11 czerwca 2011r.

REZOLUCJA IV KONGRESU ODNOWY WSI
Krzyżowa, 9-11 czerwca 2011r.
 (pobierz)

Biorąc pod uwagę, że metoda odnowy wsi:
1. od wielu lat potwierdza swoją wartość;
2. inwestuje w sposób najkorzystniejszy w kapitał ludzki, przez co  czyni społeczność wiejską gotową na wyzwania współczesności;
3. buduje społeczeństwo obywatelskie;
4. przyczynia się do lepszego wykorzystania zasobów;
5. chroni spuściznę poprzednich pokoleń;
6. zachowuje naturalny krajobraz i środowisko,

uczestnicy  IV KONGRESU ODNOWY WSI postanawiają podjąć niniejsza rezolucję:
I
Najlepsze efekty w Odnowie Wsi daje współdziałanie gminy i sołectwa, przy wsparciu samorządu województwa.

Odnowa wsi jest największym i najdłużej działającym regionalnym programem aktywizacji społeczności lokalnych w Polsce. Z praktyki wiadomo, że najważniejszymi ogniwami rozwoju są sołectwo i gmina.

Sołectwo działając samodzielnie, jako organ pomocniczy jednostki samorządu terytorialnego, w świetle przepisów prawa ma współpracować w wykonywaniu zadań własnych i tych zleconych gminie. Musi dbać o zbiorowe potrzeby wspólnoty mieszkańców, kooperując z organizacjami społecznymi kształtującymi właściwe postawy mieszkańców wsi. Niezbędne są przy tym różnego rodzaju działania edukacyjno – promocyjne kierowane zarówno do dorosłych, jak również do dzieci i młodzieży. Wsparcie finansowe gmin powinno motywować mieszkańców do wspólnego działania. Tylko w ścisłej kooperacji gmina – sołectwo możliwe jest osiągnięcie sukcesu, jakim jest materialny i duchowy rozwój  wsi.


Gmina powinna posiadać program pracy z sołectwami i ustanowiony system wsparcia, który powinien opierać się o kilka zasadniczych instrumentów, takich jak:

• finansowe;
• edukacyjne;
• inspirujące;
• doradcze;
• planowania przestrzennego.

 

Przy zastosowaniu metody strategicznego planowania w Odnowie Wsi jakość działań i kompleksowość przedsięwzięć osiągają bardzo wysoki poziom na skalę masową. Pozytywne zmiany na wsi są dziełem, w których udział biorą mieszkańcy, którzy sami dla siebie przeobrażają swoje miejscowości.

Gmina, czyli wspólnota mieszkańców, korzysta z Odnowy Wsi w wieloraki sposób. Sekwencja korzyści może być następująca:

• stan wsi w ciągu kilku lat ulega jakościowej zmianie np. najsłabsza wieś w gminie zaczyna przodować;
• negatywne trendy ulegają odwróceniu;
• wieś rozwija się znacznie szybciej niż inne, obiera specjalizację, wyróżnia się, współpracuje z otoczeniem;
• wieś staje się ważnym miejscem w gminie;
• środki finansowe kierowane na wieś są wykorzystywane w sposób najbardziej trafny dla mieszkańców. 

Przez wiele lat niemożliwe było zrealizowanie koniecznych i potrzebnych zmian otoczenia dotyczących podstawowych potrzeb mieszkańców wsi, niezbędnych do godnego i cywilizowanego życia. Stało się to możliwe dzięki programowi Odnowa Wsi, rozwijanemu w poszczególnych częściach kraju na podstawie indywidualnych potrzeb, zależnych od uwarunkowań regionalnych. I nie tylko środki z Unii Europejskiej odgrywały tu kluczową rolę. Otoczenie zmieniało się często dzięki odważnym, nowatorskim i pomysłowym inicjatywom samych mieszkańców. Jakość życia zależy bowiem przede wszystkim od ludzkiej aktywności, gdzie obok pokaźnych inwestycji i przedsięwzięć, rozwija się umiejętność współpracy, dialogu, wzajemnego poszanowania i pozytywnego myślenia. Wartością bowiem nadrzędną w programie Odnowa Wsi jest człowiek.