rozmiar czcionki: A | A | A

Festiwal Tradycji Dolnego Śląska zapoczątkowany w 2008 roku zyskał rzesze wiernych fanów, a widownia wypełniona po brzegi podczas każdego koncertu świadczy o ogromnym zainteresowaniu mieszkańców Dolnego Śląska rodzimym folklorem i potrzebą organizowania tego typu imprez.

 

VI Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 16 – 17 listopada 2013r.

Podczas Festiwalu zaprezentowany został dorobek artystyczny 25 zespołów folklorystycznych, tanecznych i śpiewaczych, tj.:
1. Zespół „Chaber” z Nielubi
2. Zespół „Wronowianki” z Wronowa
3. Zespół „Sycowiacy” z Sycowa
4. Zespół „Radzowiczanie” z Radzowic
5. Zespół „Koniczynki” z Miłoradzic
6. Zespół „Żarki” z Żarek Średnich
7. Zespół „Strzegomianki” ze Strzegomian
8. Zespół „Strupinianie” ze Strupiny
9. Zespół  „Mokosza” z Kątów Wrocławskich
10. Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” ze Świdnicy
11. Zespół Pieśni i Tańca „Ślężanie” z Dzierżoniowa
12. Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” z Wałbrzycha

13. Kapela „Marciny” z Marcinowa
14. Zespół „Lubin” z Krzeczyna Wielkiego
15. Zespół „Fudżijamki” z Proboszczowa
16. Zespół „Mojęcice” z Wołowa
17. Zespół „Katarzynki” ze Ścinawki Górnej
18. Zespół „Bolkowianie” z Bolkowa
19. Zespół „Gajkowianie” z Gajkowa
20. Zespół „Świtezianie” z Jelcza – Laskowic
21. Góralski Teatr Pieśni „Dunawiec” ze Zbylutowa
22. Zespół Pieśni i Tańca „Pojana” z Piławy Dolnej
23. Zespół Ludowo Estradowy „Mokrzeszów” z Mokrzeszowa
24. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej z Bolesławca
25. Zespół Pieśni i Tańca „Kalina” z Wrocławia

O sukcesie VI edycji Festiwalu świadczy ogromna popularność wśród widzów, co z kolei pokazuje, iż tradycja i folklor Dolnego Śląska są prawdziwym skarbem, o który trzeba dbać, pielęgnować i promować pośród coraz młodszych pokoleń naszego regionu.

IV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska


Opera Wrocławska od zawsze gościła wyśmienitych artystów. Najlepiej wykształconych i wyróżniających się śpiewaków, muzyków i dyrygentów. Mogliśmy oglądać i podziwiać znakomite adaptacje światowych superprodukcji jak i oryginalne polskie realizacje. Promowana twórczość oczywiście niezmiennie jest przejawem wielowiekowej tradycji „sztuki wysokiej”, ale dziś już w bardziej nowoczesnym tego słowa znaczeniu. Opera jest instytucją elastyczną i trafia w gusta przeróżnych odbiorców. Najlepszym przykładem są spektakle dla dzieci.  Na tym jednak nie koniec.
Tradycja, ale w innej niż zazwyczaj formie gościła w operze 19 i 20 listopada br. Kultura ludowa weszła na nową drogę i trafiła na życzliwych ludzi, którzy dolnośląski folklor promują z całych sił.  Wydział Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego zaprosił 22 dolnośląskie ludowe zespoły taneczno-śpiewacze i 4 solistki, aby zaprezentowały na scenie opery swój dorobek artystyczny.


Repertuar Festiwalu stanowił przekrój tradycji muzycznych, przywiezionych na Dolny Śląsk z różnych regionów Polski. Zobaczyliśmy między innymi krakowiaka, tańce regionu rzeszowskiego, lubelskiego, radomskiego i wielkopolskiego. Zaprezentowały się także zespoły prezentujące folklor górali żywieckich oraz kulturę i obyczaje łemkowskie.


Gospodarzem imprezy był członek zarządu Włodzimierz Chlebosz, a prowadziła ją red. Majeran-Kokot z Polskiego Radia Wrocław. Na koniec każdego dnia zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki od Włodzimierza Chlebosza.

Zastanówmy się przez chwilę nad myślą Leona Potockiego, będąca mottem festiwalu: „To, co weszło w zwyczaj, niech zwyczajem zostanie, a to co było, cośmy od Ojców zasłyszeli, lub sami jeszcze widzieli, przekażmy tym co po nas przyjdą…”

Artyści, którzy wystąpili przed wrocławską publicznością, są żywymi nośnikami pamięci kulturowej naszych przodków. Osiedlający się po wojnie na Dolnym Śląsku ludzie często mieścili swój dobytek w kliku przysłowiowych walizkach. Ale przywieźli przede wszystkim ogromny bagaż pamięci, mieli głowy bogate we wspaniałe ludowe pieśni. Znali je od najmłodszych lat, od kołyski, bo słuchali cichego śpiewu babci kiedy zasypiali. I, co najważniejsze, pielęgnowali tą pamięć, przekazywali ją swoim dzieciom. Na nagraniach z trzech poprzednich edycji festiwalu widać w tych ludziach autentyczną pasję i radość, kiedy występują na scenie. Nie pozwalają nam zapomnieć o tym skąd pochodzimy i pokazują w piękny sposób, że tradycja i folklor Dolnego Śląska mają się dobrze i są naszym skarbem, o który powinniśmy dbać.

Przy okazji przeglądu zespołów ludowych z terenu Dolnego Śląska, w foyer Opery Wrocławskiej, zaprezentowali się laureaci konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska”, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego dla sołectw uczestniczących w inicjatywie Odnowa Dolnośląskiej Wsi. Uczestnicy Festiwalu oraz zaproszeni goście mieli okazję podziwiać, skosztować i nabyć wspaniałe wyroby piekarnicze i rękodzielnicze lokalnych twórców ze wsi Spytków (Gmina Zgorzelec), Henryków Lubański (Gmina Lubań), Osolin (Gmina Oborniki Śląskie), Mierczyce (Gmina Wądroże) oraz z Dobkowa (Gmina Świerzawa). Prezentacja została uświetniona wystawą prac plastycznych Pani Ewy Jednoróg oraz Pani Katarzyny Popińskiej, których malarstwo obrazuje piękno natury oraz zalety życia na wsi. Delikatny urok przyrody został uwieczniony również na jedwabiu, malowanym przez Panią Dorotę Piątkowską. Podczas tegorocznego Festiwalu w foyer Opery Wrocławskiej mieszkańcy Dolnego Śląska mieli okazję zapoznać się z ciekawą ofertą gospodarstw agroturystycznych, działających na terenie naszego województwa, takich jak:

- gospodarstwo agroturystyczne „Arkadia” – Grzmiąca, gm. Głuszyca – Gospodarstwo, prowadzone przez państwa Monikę i Wojciecha Niedziółków oferuje odpoczynek zarówno dla osób spragnionych spokoju, jak i chcących aktywnie spędzać wolny czas. W pobliżu jest mnóstwo atrakcji turystycznych, trasy rowerowe, wyciągi narciarskie, piękne góry. Dodatkowo na terenie gospodarstwa znajduje się lądowisko dla paralotniarzy, w sezonie zimowym organizowane są kuligi.

 
- gospodarstwo agroturystyczne "Chata Morgana" – Jastrowiec, gm. Bolków – Chata Morgana to ponad stuletni dom położony w Górach Kaczawskich na obrzeżach Parku Krajobrazowego "Chełmy", nieopodal trzech średniowiecznych zamków: Bolków, Świny, Lipa. Góry Kaczawskie, inaczej zwane Krainą Wygasłych Wulkanów, to raj dla poszukiwaczy unikalnych skał i minerałów oraz miłośników starego rzemiosła lepienia z gliny, czym zajmują się sami gospodarze.


- gospodarstwo agroturystyczne „U Helci” – Studzienno, gm. Szczytna – mąż gospodyni Pan Ryszard Ściebura prowadzi również pozarolniczą działalność gospodarczą, która polega na grawerowaniu na szkle, organizowaniu  warsztatów artystycznych, świadczeniu usług przewodnika po Ziemi Kłodzkiej i hutach szkła. Pan Ryszard graweruje w szkle na indywidualne zamówienia klientów, prace są unikatowe i niezwykle piękne.


- gospodarstwo agro-eko-turystyczne „Kowalowe Skały”  - Wrzeszczyn, gm. Jeżów Sudecki - w gospodarstwie, certyfikowanym od 2007 roku prowadzona jest hodowla owiec rasy szara rogata wrzosówka lineburska (hodowlany muflon). Z wełny owcy wrzosówki powstają różne wyroby rękodzieła maskotki, kilimy, koce, torby, kapelusze, kołdry, ozdoby świąteczne.

- gospodarstwo agroturystyczne „Różany Ogród” – Nowy Julianów, gm. Walim – Pan Krzysztof Jednachowski prowadzi także gabinet masażu, zajmuje się medycyną naturalną, prowadzi hawajskie masaże Lomi – Lomi, warsztaty jogi oraz rekreacyjne z wykorzystaniem gongów tybetańskich.

Promocją turystyki na Dolnym Śląsku zajmuje się Dolnośląska Organizacja Turystyczna, która dokłada wszelkich starań, aby Dolny Śląsk był obecny w świadomości zarówno turystów, branży turystycznej, jak i dziennikarzy. Z prezentowanych przez DOT materiałów promocyjnych festiwalowi goście mogli dowiedzieć się o prezentacji Dolnego Śląska na targach turystycznych w kraju i za granicą, poznać nowe foldery promocyjne, oraz realizowane projekty, finansowane z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, m.in. „Południowo-Zachodni Szlak Cysterski”.

 

IV Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska 19 - 20 listopada 2011

W dniach 19-20 listopada br. w Operze Wrocławskiej odbędzie się IV Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska. Zaprezentowany zostanie dorobek artystyczny 22 zespołów folklorystycznych, tanecznych i śpiewaczych. W tym roku po raz pierwszy w przeglądzie wezmą udział śpiewaczki solistki, które wykonają tradycyjne śpiewy podczas niedzielnego koncertu. 

Repertuar Festiwalu stanowić będzie przekrój tradycji muzycznych, przywiezionych na Dolny Śląsk z różnych regionów Polski. Zaprezentowane zostaną m.in.: tańce Krakowiak i Kujawiak, tańce rzeszowskie, tradycyjne pieśni weselne z regionu lubelskiego, wielkopolskiego, radomskiego oraz z Mazowsza, wiązanka łemkowskich tanców  ludowych: potriaska, polka, kywanyj, koleczko, koszyczok, konyk, czardasz, wiązanka melodii i pieśni łemkowskich, a także wiązanka łemkowskich czardaszy "Werbung". Publiczność będzie miała okazję zobaczyć i usłyszeć tańce i przyśpiewki Górali Żywieckich.


Celem Festiwalu, jest kultywowanie tradycji, pobudzenie aktywności społeczności lokalnej, integracja środowisk ludowej twórczości artystycznej oraz dążenie do poszerzenia kręgu wspólnych działań w oparciu o folklor i tradycje prowadzące do upowszechniania dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska.


Przy okazji przeglądu zespołów ludowych z terenu Dolnego Śląska, w foyer Opery Wrocławskiej, zaprezentowane zostaną najlepsze dolnośląskie gospodarstwa agroturystyczne, które dbają o kultywowanie tradycji dolnośląskiej wsi oraz stanowią przykład dobrze funkcjonującej turystyki wiejskiej.


Do pobrania:

Program IV Festiwalu