rozmiar czcionki: A | A | A


Województwo Dolnośląskie rozpoczyna funkcjonowanie w Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego

22.04.2011 13:34

Województwo Dolnośląskie od września zeszłego roku jest członkiem kandydującym w Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego (Culinary Heritage Europe) realizując tym samym cel rozwoju produkcji i dystrybucji tradycyjnej żywności oraz promocji specyfiki regionalnej w zjednoczonej Europie.


Pomysł powołania Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego został powołany do życia w regionie południowo-wschodniej Skanii w Szwecji i na duńskiej wyspie Bornholm w 1995 r. W obu regionach władze regionalne, obserwując trudności z jakimi zmagają się lokalne przedsiębiorstwa, odczuwały potrzebę stworzenia skutecznego mechanizmu promocji regionalnej tradycji kulinarnej oraz platformy pozwalającej na rozwój lokalnych przedsiębiorstw kultywujących regionalną więź poprzez promocję ich produktów i stworzenie im możliwości ścisłej współpracy.
Dziś w strukturach Sieci aktywnie funkcjonują 24 regiony europejskie zrzeszające dziesiątki przedsiębiorców (z Danii, Szwecji, Norwegii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Polski).

Pojęcie Dziedzictwa Kulinarnego zakłada wprowadzenie wspólnego logo, ustalonych kryteriów uczestnictwa dla przedsiębiorstw, wspólnego marketingu i wspieranie przedsięwzięć na szczeblu regionalnym i europejskim. Efektem tych działań będzie poprawa dostępności lokalnych i regionalnych specjalności, tak, aby mieszkańcy województwa oraz odwiedzający turyści mogli cieszyć się niepowtarzalną kulturą kulinarną Dolnego Śląska.

W dniach 12-14 kwietnia 2011 r. Dyrektor Departamentu Obszarów Wiejskich i Rolnictwa – Pan Bogusław Wijatyk, będący jednocześnie regionalnym koordynatorem ESRDK na obszar Dolnego Śląska, wziął udział w szkoleniu i wizycie studyjnej zorganizowanej w regionie Skanii, której celem było zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami funkcjonowania w Sieci oraz umożliwienie rozpoczęcia wdrażania programu na Dolnym Śląsku poprzez uzyskanie statusu pełnoprawnego członka.
Dzięki temu w najbliższym czasie możliwym stanie się ubieganie o członkostwo w Sieci i nabycie praw do korzystania ze wspólnego logo przez restauratorów, przetwórców żywności oraz producentów rolnych spełniających kryteria uściślone w opracowywanym aktualnie regulaminie, który wkrótce dostępny będzie na stronach internetowych UMWD.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na oficjalnej stronie internetowej Sieci: 

http://www.culinary-heritage.com