rozmiar czcionki: A | A | A


Wizyta studyjna - „Miejscowości z charakterem”

29.09.2015 14:18

W dniach 25-27 września br. 45-osobowa grupa dolnośląskich Odnowicieli odwiedziła „Miejscowości z charakterem” – czyli wioski tematyczne w województwie małopolskim.


W trakcie trzydniowego wyjazdu studyjnego, mimo mało sprzyjającej pogody,  uczestnicy mieli okazje zapoznać się nie z licznymi  przykładami budowania marki na bazie zasobów wiejskich lub dobrego pomysłu na biznes.  


„Wioska pod kobieca ręką” czyli Gwoździec w gminie Zakliczyn- pierwsza wieś, którą odwiedziliśmy – to miejscowość, „w której wzorem patronki wsi, świętej Katarzyny, charakter pokazują kobiety. Łącząc tradycję z nowoczesnością, a świetny humor z pracowitością”. Po krótkiej prezentacji przedstawiciela Fundacji Biura Inicjatyw Społecznych z Krakowa dot. genezy powstania wsi tematycznych w Małopolsce oraz ich funkcjonowania przygotowano dla nas warsztat „Tańcowała igła z nitką” , a chętni mogli wziąć udział w stylizowanej sesji fotograficznej „Kapsuła czasu” i przenieść się choć na chwilę kilka epok wstecz.

Dodatkową atrakcją przygotowaną dla nas przez gospodarzy była wizyta w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Łusławicach.   Smacznym podsumowaniem pierwszego dnia wyjazdu była kolacja podczas której zaserwowano nam min. gwoździeckie pierożki oraz zupę na gwoździu.

Drugi dzień wyjazdu to dwie wsie tematyczne – Kostrza - Sadek i Dulowa. „Kraina pod zielonym wielorybem” czyli Kostrza – Sadek – to wieś, która swoją ofertę zbudowała na bazie zasobu jakim jest góra – przypominająca swym kształtem wieloryba. Legenda, questingi, gry terenowe, warsztaty – np. z pieczenia smakowitych podpłomyków,  mydlarskie na których wyrabia się kolorowe wielorybki, ścieżki spacerowe i rowerowe to tylko niektóre elementy oferty jaką przygotowali dla swych gości mieszkańcy. Jeśli do tego dodamy ich niezwykłą gościnność – otrzymujemy miejsce warte odwiedzenia.
„Zaginiona Wioska”- czyli Dulowa – to wieś pełna tajemnic. Wg informacji jakie można znaleźć na ich stronie – „Według podań istniały niegdyś w tej okolicy dwie wioski – Łaziska i Wieża. Istniały – lecz znikły – i wciąż czekają na odkrywców. A że coś w tej legendzie musi być na rzeczy, to potwierdzi każdy, kto w Dulowej już był i poczuł tajemniczą atmosferę tutejszych wąwozów, strumieni, wiekowych drzew i domostw… Można zresztą w Dulowej znaleźć jeszcze coś: ślady po dawnych zawodach, zwyczajach i smakach”.  Na tajemnicy i legendzie - zbudowano ofertę wsi.  W ramach wizyty w Dulowej odwiedziliśmy także Kurhan w Karniowicach  - jedyny chyba taki obiekt w Polsce.

Przygotowano dla nas kilka warsztatów, w tym wykonywanie ozdób z opłatka oraz drewnianych świeczników. Mogliśmy także wziąć udział w interaktywnych warsztatach – „lawendowe cuda” oraz „Od ziarenka do bochenka”. Na zakończenie wizyty w Zaginionej Wiosce mieliśmy okazje posmakować min. potrawy z zaginionego kociołka czy dulowskiej zalewajki.

Trzeci dzień podróży to wizyta w Bolęcinie - Wiosce pod Skałą.  Tutaj podobnie jak w Krainie pod zielonym wielorybem”- oferta zbudowana została na głównym zasobie jakim jest skała triasowa. Gospodarze niejako na zakończenie naszej wizyty w Małopolsce – przygotowali dla nas kilka specjalnych atrakcji, w tym  Quest „Leśne tajemnice”, podczas którego szukaliśmy miejsc o których mieszkańcy mówią szeptem, wspólne szukanie amonitów, warsztaty z malowania amonitów czy tworzenie zaklętej biżuterii a na koniec wspólne zdjęcie pod Skałka Triasową. Degustacja  lokalnych przysmaków takich jak: „Podskalaczki, bolęckie podpłomyki czy Bolęciński kociołek zakończyła naszą jak zawsze za krótką wizytę studyjna w gościnnych progach wsi tematycznych pn. „Miejscowości z Charakterem”.


Serdeczne podziękowania dla naszych gospodarzy w poszczególnych miejscowościach za ciepłe przyjęcie i merytoryczne przygotowanie naszego pobytu.