rozmiar czcionki: A | A | A


Podróż studyjna do wsi tematycznych w Bieszczadach

05.11.2014 13:55

W dniach  26-29.10.2014r. Wydział Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego zorganizował czterodniowy wyjazd  do wsi tematycznych w woj. podkarpackim. Podróż ta zorganizowana została w ramach funkcjonowania nowej inicjatywy w naszym województwie – Sieci Najciekawszych Wsi w Polsce. Do udziału zaproszeni zostali przedstawiciele wsi i gmin – uczestnicy Sieci oraz laureaci konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska” – z miejscowości posiadających oferty wsi tematycznych.
Podróż sfinansowana została ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Schematu III  Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, budżetu państwa i budżetu województwa dolnośląskiego.
Celem wyjazdu było zapoznanie jej uczestników z zasadami tworzenia i funkcjonowania ekomuzeum
i  wsi tematycznych jako skutecznej metody na rozwój społeczno-ekonomiczny okolicy w oparciu
o dziedzictwo przyrodnicze i kulturowo-historyczne.
W trakcie czterodniowego pobytu liderzy wiejscy brali udział zarówno w warsztatach ceramicznych
i mydlarskich, jak również odwiedzili miejsca i obiekty posiadające Certyfikat GoToCarpatia przyznawane przez Fundację Bieszczadzką. W trakcie szkolenia z prezesem Fundacji Bieszczadzkiej – przedstawiono założenia i zasady certyfikowania miejsc, obiektów oraz zalety tego typu sposobu wyróżniania miejsc niezwykłych i płynących z tego korzyści dla właścicieli obiektów i mieszkańców wsi w których one się znajdują. Jest to zbieżne z niektórymi zasadami funkcjonowania Sieci.
Budowanie oferty wsi tematycznych czy ekomuzeum – to zagadnienie niezwykle pojemne
i obejmujące wiele aspektów. Obok zajęć typowo warsztatów, prezentacji – niezwykle istotne jest umiejętne pokazanie historii miejscowości, obiektów czy ważnych historycznie miejsc. Dobór odpowiednich osób do tego typu przedsięwzięć to klucz do sukcesu. I podróż ta – jej program, to co zostało zaprezentowane jej uczestnikom – pokazało dobitnie, że aby przyciągać turystów i aby dane miejsce zaczęło na siebie zarabiać – musi zostać stworzona właściwa opowieść. Ekomuzea bieszczadzkie, które  odwiedziliśmy – takie opowieści mają – tymi opowieściami nas uraczyli i te opowieści zabraliśmy do domów.

Serdeczne podziękowania dla naszych gospodarzy!