rozmiar czcionki: A | A | A


VI Doroczny Kongres Odnowy Wsi

17.12.2014 16:04

Za nami VI Doroczny Kongres Odnowy Wsi.  6 i 7 grudnia w hotelu Las w Piechowicach 250 osób w tym liderzy wiejscy, gminni koordynatorzy, moderatorzy, wójtowie i burmistrzowie spotkali się by wzajemnie podzielić się swoimi sukcesami, osiągnięciami ale i planami do realizacji w ramach Odnowy Dolnośląskiej Wsi. Ze strony Urzędu Marszałkowskiego Paweł Czyszczoń – Dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich podsumował rok 2014 w Odnowie Wsi.




Podczas wielu wystąpień i prelekcji poruszano takie tematy jak aktywizacja, integracja i ekonomia społeczna na obszarach wiejskich czy funkcjonowanie miejscowości tematycznych. Bardzo ciekawą prezentacje przygotował Szymon Surmacz z Laboratorium Aktywności Społecznej oraz Stowarzyszenia Wolimierz pn. „Nowy Pozytywizm. Technologie informacyjne i "świeża krew" - nowy impuls dla rozwoju wsi”.




O inicjatywie lokalnej jako instrumencie wsparcia społeczności lokalnych na przykładzie gminy Dzierżoniów opowiedziała pani Jolanta Zarzeka zastępca Wójta. Następnie  Edyta Mulka-Gonera ze Stowarzyszenia Rozwoju i Promocji Wsi "Przystań Mościsko" oraz Moderator Odnowy Wsi przybliżyła zebranym inicjatywę "Kolorowy świat świadomego seniora" zrealizowaną w ramach programu na rzecz aktywności społecznej osób starszych.




Najbardziej wyczekiwaną częścią programu Kongresu były prezentacje sołectw z województwa dolnośląskiego – laureatów konkursu Piękna Wieś Dolnośląska. Uczestnicy obejrzeli prezentacje Spytkowa, w gminie Zgorzelec, Ścinawki Średniej, gm. Radków, Wojcieszyna, gm. Pielgrzymka, Morzęcina Małego, gm. Oborniki Śląskie oraz Krukowa z Gminy Żarów.




Drugi dzień Kongresu otworzyła prezentacja Marty Askaldowicz Figiel z Uniwersytetu Wrocławskiego dot. wyników badań zaangażowania liderów z Wiosek z Pomysłem w proces tworzenia wioski tematycznej.




Następnie Wojciech Pałka z Partnerstwa Miejscowości Tematycznych Warmii i Mazur „Miejsca z Duszą” przedstawił prezentację pn.  "Wioska Tematyczna – sposób na rozwój aktywizacji, integracji i ekonomii społecznej na obszarach wiejskich. Prezentacja dotychczasowych działań Stowarzyszenia „Pogrodzie dla Przyszłości” i jego współpracy z lokalnym samorządem. Tworzenie miejscowości tematycznych na Warmii i Mazurach ich sieciowanie jako wzmocnienie i wzajemna współpraca.




Kongres zamknęła prezentacja Bogusława Pyzochy z Fundacji Bieszczadzkiej, w której zaprezentował kolejny pomysł na rozwój społeczno-ekonomiczny wsi w oparciu o dziedzictwo przyrodnicze i kulturowo-historyczne -  EKOMUZEA.
Kongres Odnowy Wsi ponownie okazał się niezwykle istotnym wydarzeniem dla lokalnych liderów.



Wszystkim uczestnikom Kongresu dziękujemy za kolejny rok pracy w ramach Odnowy Dolnośląskiej Wsi!