rozmiar czcionki: A | A | A


Targi Smaki Regionów – Polagra 2011

27.09.2011 14:11

Województwo Dolnośląskie wzięło udział w jednym z największych w skali kraju wydarzeniu targowym jakim są Targi „Smaki Regionów”, które odbyły się w Poznaniu w dniach 11-14 września 2011 roku.

Podczas imprezy konsumenci mieli okazję porównać potrawy i produkty z różnych regionów Polski oraz poznać metody ich produkcji, oparte na lokalnych tradycjach i zwyczajach. Udział w przedsięwzięciu był doskonałą okazją do promocji producentów i przetwórców żywności regionalnej, tradycyjnej i ekologicznej.

Na stoisku Dolnego Śląska można było skosztować wędzonego karpia oraz pasztet milicki z karpia, potraw będących wyrazem 700-letniej tradycji hodowli karpia w Stawach Milickich. Dużym zainteresowaniem gości z innych regionów Polski oraz z zagranicy cieszyły się soki jabłkowe, tłoczone na zimno z Maciejowego Sadu z Lutyni, cydr, czyli jabłecznik trzebnicki oraz powidła jadwiżańskie z Trzebnicy, wytwarzane przez Pana Henryka Nowakowskiego. Smaki produktów z Dolnego Śląska urozmaiciły sery kozie z gospodarstwa ekologicznego „Kozia Łąka” w Łomnicy oraz miody z dodatkiem owoców, roślin oraz ziół ze „Spiżarni Miodowej” w Oławie.

Podczas trwania targów odbyła się prezentacja oraz degustacja produktów i przetworów mlecznych z dolnośląskich spółdzielni mleczarskich. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Międzyborza zaprezentowała masło tradycyjne, oznaczone symbolem „Poznaj Dobrą Żywność” oraz będące w trakcie rejestracji na Listę Produktów Tradycyjnych. Wśród produktów, promowanych podczas targów był również kamiennogórski ser pleśniowy, zarejestrowany jako dolnośląski produkt tradycyjny, produkowany przez Spółdzielnię Mleczarską KAMOS. Sery, twarożki, kefiry, jogurty, śmietany, masła prezentowała Spółdzielnia Mleczarska ,,DEMI” działająca w branży mleczarskiej ze 110-letnią tradycją.


Podczas targów odbył się XI Finał Ogólnopolskiego Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Zdobywcami prestiżowej nagrody PERŁA 2011 w województwie dolnośląskim zostali:


- Zenon Feszczuk z Młyna Usługowego w Jordanowie za chleb z młyna żytni na zakwasie;
- Wiesława i Ireneusz Kocbuch z Gospodarstwa agroturystycznego Eko „Wiecha” w Mieroszowie za roladki z młodej wrzosówki;
- Karczma Łemkowska we Wrocławiu za kieselycia z komperami.