rozmiar czcionki: A | A | A


Targi NATURA FOOD 2011

19.10.2011 13:45

W dniach od 14 do 16 października 2011 roku w Łodzi odbyła się już czwarta edycja Targów Naturalnej Żywności NATURA FOOD.

Celem imprezy jest promocja żywności ekologicznej i naturalnej oraz popularyzacja produktów regionalnych i przysmaków przygotowywanych tradycyjnymi metodami. Po raz pierwszy oficjalnym partnerem targów została Grupa IFOAM EU, europejska struktura Międzynarodowej Federacji Rolnictwa Ekologicznego.
Tereny targów łódzkich zgromadziły przedstawicieli wszystkich liczących się firm na rynku żywności naturalnej i tradycyjnej, od producentów i gospodarstw ekologicznych po sklepy, hurtownie i przedstawicieli najważniejszych organizacji branżowych.
Na stoisku Dolnego Śląska swoją ofertę zaprezentowali:
- Stawy Milickie S.A. – niezwykły smak karpia milickiego wędzonego oraz pasztetu z karpia wynika ze stosowanych na stawach milickich przyjaznych środowisku metod hodowli, zdrowej naturalnej karmy, stałej opieki weterynaryjnej i ichtiologicznej.
- Dolnośląski Związek Pszczelarzy – miód wrzosowy jest stosunkowo rzadko występującą i najmniej popularną odmianą miodu. Wyróżnia się barwą jasnobrunatną o odcieniu czerwonawym, a przede wszystkim galaretowatą konsystencją. Ma słabo wyczuwalny, z czasem zanikający zapach kwiatu wrzosu i przyjemny lekko gorzkawy smak.
- Ekologiczne Gospodarstwo Malinowa Zagroda – kozamery czyli sery z mleka koziego różnego rodzaju: twarde, miękkie, pikantne, delikatne w smaku, z pleśnią, z dodatkiem ziół, czosnku, pieprzu, kozieradki, różne wiekowo nawet do 10 m-cy, przyciągające uwagę odwiedzających swoim wyglądem i zapachem.
- Gospodarstwo ekologiczne Wagnerówka – przetwory owocowe i warzywne, nalewki, dżemy, soki, konfitury, przyrządzane w sposób tradycyjny z uprawianych w gospodarstwie warzyw (ogórki, dynie, patisony, ziemniaki, marchewka, cebula i fasola), oraz owoców (aronia, czarna porzeczka, truskawki) oraz zbóż, z których wytwarzana jest mąka.
- Maciejowy Sad z Lutyni – soki jabłkowe aż w 11 smakach, tłoczone na zimno, pasteryzowane, bez dodatku wody, cukru i konserwantów, zaskakujące oryginalnym połączeniem smaków np. soku jabłkowego z selerem czy buraczkiem.
- Eko Aronia – produkty z owoców aronii ręcznie zebranych w gospodarstwie i przetworzonych z zachowaniem zasad ekologii, takie jak: aronia w czekoladzie deserowej, sok aroniowy 100%, czy susz z aronii.
- Kozia Łąka – ekologiczny ser łomnicki posiada wyjątkowe cechy i właściwości, które wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji. Produkowany jest z surowego mleka koziego, często z dodatkiem naturalnych ziół i przypraw, takich jak czosnek, kminek, czarnuszka, kozieradka, lubczyk czy oregano. Chałwa serowa, która powstaje w trakcie karmelizacji serwatki, ma niespotykany intensywny słodko-kwaśny smak z nuta orzechową.
Tradycyjnie w czasie trwania Natura Food odbyły się liczne konkursy, m.in. Konkurs na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne, w którym laureatami z województwa dolnośląskiego zostali: Robert Pokrzywa z Różany k. Mieroszowa oraz Jacek Manke z Wójtówki k. Lądka Zdroju. Natomiast konkurs na najlepszy projekt/inicjatywę mającą na celu promocję regionu za pomocą produktu regionalnego lub tradycyjnego zwyciężyła Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Ducha Gór.
Goście odwiedzający targi mogli wziąć udział w konferencjach, spośród których temat: Jak działa ekologiczne gospodarstwo? Jak powstają przetwory ekologiczne? prezentował Pan Robert Wagner – rolnik ekologiczny z Lubnowa w województwie dolnośląskim.
Stoisko Dolnego Śląska cieszyło się dużym uznaniem wśród producentów oraz konsumentów. Impreza miała charakter biznesowy oraz stanowiła platformę do wymiany poglądów między podmiotami funkcjonującymi na polskim rynku produktów wysokiej jakości.
Uczestnictwo Województwa Dolnośląskiego w Targach Naturalnej Żywności NATURA FOOD objęte jest Planem Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2010 – 2011 a współfinansowane jest ze środków Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.