rozmiar czcionki: A | A | A


Sukcesy dolnośląskich serów zagrodowych

21.10.2011 15:33

Dolnośląskie sery łomnickie, których tradycja wytwarzania pochodzi z lat 40-tych XX wieku, reprezentowały polskie produkty podczas II Szczytu Partnerstwa Wschodniego w Warszawie, który odbył się w ramach przewodnictwa naszego kraju w Unii Europejskiej.


Organizatorem szczytu było Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które realizując strategię promocji Polski uznało, że wśród produktów regionalnych serwowanych czołowym politykom państw Unii Europejskiej powinny się znaleźć certyfikowane sery kozie z gospodarstwa ekologicznego „Kozia Łąka” w Łomnicy koło Jeleniej Góry.

Ser łomnicki posiada wyjątkowe cechy i właściwości, które wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji, został również wpisany na krajową Listę Produktów Tradycyjnych i jest laureatem wielu prestiżowych nagród, takich jak Smak Roku 2010 i 2011 na Festiwalu Smaku w Grucznie i I miejsca w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo w 2009 i 2011 roku.

Ser łomnicki z kozieradką, czosnkiem, pieprzem, czarnuszką, chałwa serowa czy ser kozi ritta łomnicka stają się znane coraz szerszemu gronu konsumentów dzięki sprawnym działaniom promocyjnym. Działalność dolnośląskich wytwórców serów jest bardzo aktywna, przejawia w licznych szkoleniach, seminariach, wyjazdach studyjnych, ponadto 17 października br. odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia "Serowarów Rodzinnych".

Samorząd Województwa Dolnośląskiego wspiera producentów produktów tradycyjnych między innymi poprzez organizację imprez targowo-wystawienniczych, które umożliwiają nawiązywanie kontaktów handlowych, zdobywanie nowych rynków zbytu, wymianę doświadczeń w środowisku branżowym, a także bezpośredni kontakt z konsumentem, pozwalający lepiej dostosować produkt do preferencji odbiorcy.