rozmiar czcionki: A | A | A


Prezentacja Tradycyjnych Stołów Wigilijnych

17.12.2011 18:25

W sobotę 17 grudnia w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu odbyła się prezentacja Tradycyjnych Stołów Wigilijnych. Organizatorem uroczystości był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.

Uroczystego otwarcia dokonał Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Włodzimierz Chlebosz. Zgodnie z celem wystawy Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Dolnego Śląska zadbały o odpowiednią formę kultywowania różnorodnych polskich tradycji i zwyczajów wigilijnych, będących nieodłączną częścią świąt Bożego Narodzenia. Zaprezentowanych zostało 26 stołów, na których królowały wigilijne potrawy, sporządzone według tradycyjnych metod. W zależności od regionu i tradycji rodzinnych zestaw wigilijnych potraw był różny, ale zwyczajowo na każdym wigilijnym stole znalazły się wszystkie płody ziemi, ma to na celu zapewnienie ich urodzaju w Nowym Roku. Potraw było co najmniej dwanaście, bo tyluż było apostołów i tyle jest miesięcy w roku, bądź nie do pary 5, 7, lub 9. Każdy z odwiedzających gości mógł spróbować każdej potrawy, co przy wigilijnej wieczerzy, zgodnie z tradycją zapewnia szczęście przez cały rok. Niezmiennie od wielu lat najpopularniejszym świątecznym daniem jest ryba, najczęściej karp, którego przyrządza się na różne sposoby: smażony, po grecku, w galarecie, ananasach, migdałach, cieście lub wędzony. Na świątecznych stołach znalazł się również barszcz czerwony z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z grzybami lub grochem, kompot z suszonych owoców, makowiec, kasze, podawane z sosem grzybowym oraz gołąbki z farszem. Ważną potrawą jest kutia z gotowanej pszenicy doprawiana makiem, miodem i orzechami. Obowiązkowo podane były śledzie. Wszystkie potrawy były postne i składały się z "wszystkiego co w polu, sadzie, ogrodzie, lesie i wodzie" czyli z potraw zbożowych, warzyw, owoców, orzechów, miodu i ryb. Dopełnieniem wigilijnych stołów były stroiki z pachnących świerkowych gałązek, kolorowych świeczek, jabłek i orzechów. Jedną z najmłodszych bożonarodzeniowych tradycji jest strojenie choinki, którą na scenie Pasażu Grunwaldzkiego udekorowały dzieci z klubów 4H, wśród których rozstrzygnięty został wojewódzki konkurs „Ekologiczna ozdoba choinkowa”. Przy wystrojonej choince dolnośląskie zespoły folklorystyczne śpiewały kolędy i pieśni ludowe, związane z Bożym Narodzeniem. Występy 12 zespołów przybliżyły wszystkim zgromadzonym atmosferę Świąt Bożego Narodzenia i stworzyły miły, świąteczny nastrój. Przypomniane zostały stare polskie kolędy oraz pastorałki, wśród nich "Lulajże, Jezuniu", „Przybieżeli do Betlejem", „Przekażcie sobie znak pokoju", „Skrzypi wóz" i wiele innych. Gospodynie zadbały również o to, żeby nikomu nie zabrakło wiązki sianka, które według starego zwyczaju wkłada się pod biały obrus, którym jest nakryty wigilijny stół.
Prezentacja zorganizowana została w ramach Planu działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich i współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Schematu III Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.