rozmiar czcionki: A | A | A


Podróż studyjna w ramach realizacji Odnowy Dolnośląskiej Wsi 9-10 sierpnia 2013r.

14.08.2013 14:11


Trzecia i ostatnia zarazem podróż po wsiach Dolnego Śląska  w ramach Odnowy Dolnośląskiej Wsi za nami. Podobnie jak podczas poprzednich dwóch wyjazdów w ciągu dwóch dni grupa 45 przedstawicieli grup odnowy wsi z terenu całego województwa odwiedziła 5 wsi – laureatów i uczestników konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska”.


W każdej z odwiedzanych miejscowości mieliśmy także okazję zapoznać się z licznymi projektami zrealizowanymi przez wiejskie społeczności, poznać ich źródła finansowania, i co istotne, wymienić się własnymi doświadczeniami.

W Ławszowej w gminie Osiecznica mogliśmy zapoznać się z projektami mającymi na celu stworzenie kompleksowej oferty wsi tematycznej, w tym sposoby oznakowania głównych atrakcji wiejskich, zagospodarowanie miejsc centralnych we wsi, czy zajęcia dla grup w postaci zabaw. Największą atrakcją był niewątpliwie spływ pontonowy Kwisą.

W Radostowie Średnim w gminie Lubań na uznanie zasługuje niewątpliwie działalność mieszkańców skupionych wokół świetlicy wiejskiej, ich pomysły na jej maksymalne wykorzystanie dla dobra mieszkańców.

Pierwszy dzień podróży zakończyliśmy w Mojeszu w gminie Lwówek Śląski. Mimo niesprzyjającej pogodzie zaprezentowano nam sukcesy wsi -  w tym fantastyczną imprezę pn. „Niecodzienne Jarmarki Dziedzicowe”, plany na przyszłość a przede wszystkim źródło powodzenia tego wszystkiego – czyli grupę niesamowitych mieszkańców, którzy konsekwentnie krok po kroku realizują swoje plany

Drugi dzień naszej podróży rozpoczęliśmy w Rzeszówku w gminie Świerzawa – Wiosce wśród Lasu”. Czekało nas tu wiele atrakcji – począwszy  od konkursu na rżnięcie drewna po rzucanie palem na odległość. We wsi wśród lasu nie mogło zabraknąć potraw z lasem związanych – mieliśmy okazję pokosztować smalcu z borowikami.

Naszą podróż zakończyliśmy w Radzimowicach w gminie Bolków – bajkowej wsi w Górach Kaczawskich. To miejsce emanujące dobrą energią, w którym czas płynie wolniej – tak można było usłyszeć od uczestników. Tu króluje orkisz, w różnej postaci, który mogliśmy skosztować, tu organizowane są co roku Święto Chleba Powszedniego i Wina Dobrego lub Świat Kultur” -Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wszelkich.

Podczas dwóch dni poznaliśmy pięć wsi – każda inna, każda posiadająca inne zasoby, inne pomysły na siebie, na swój rozwój. Ławszowa, Rzeszówek i Radzimowice – wsie tematyczne z ofertą dla grup przygotowana na bazie tego co mają na miejscu. Radostów Średni swój rozwój opiera na chwilę obecną na maksymalnym wykorzystaniu możliwości jakie daje im świetlica. Mojesz znalazł swój wyróżnik w historii wsi -  na tym buduje swój niepowtarzalny wizerunek.
Wszystkie wsie łączy jedno – grupa ludzi która chciała coś zmienić i znalazła pomysł na siebie.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich sołectw za wspaniałe przyjęcie naszej grupy i podzielenie się własnymi doświadczeniami!
Do zobaczenia przy Odnowie Wsi !