rozmiar czcionki: A | A | A


Podróż studyjna w ramach realizacji Odnowy Dolnośląskiej Wsi 22-23 czerwiec 2012r.województwo dolnośląskie

28.06.2012 09:16

Za nami druga już z planowanych na ten rok podróż studyjna w ramach Odnowy Dolnośląskiej  Wsi. 45-osoba grupa liderów wiejskich w ciągu dwóch dni odwiedziła sześć sołectw – laureatów konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska”.
Każda z odwiedzanych miejscowości była inna, każda zaprezentowała inny sposób na rozwój. Wspólną cechą byli wspaniali mieszkańcy, których mieliśmy okazję poznać.


Henryków Lubański, gm. Lubań – to przykład wsi, która swój rozwój opiera na własnych zasobach -  bogactwie naturalnym i samej nazwie wsi – z tego powstają kolejne, powiązane ze sobą projekty pod hasłem – Cis naszym bogactwem, czy cykliczna regionalna impreza pn. „Ogólnopolskie imieniny Henryki, Henryka i Henrykowa”. Do tego można dodać Szlak Jakubowy, utworzenie schroniska jako bazy noclegowej, oraz zagospodarowanie placu przy Kościele jako miejsca organizacji dużych imprez plenerowych. Henryków posiada także swoje produkty regionalne promujące wieś – cisowe korale oraz ciasteczka z wróżbą.
Raciborowice Górne , gm. W

arta Bolesławiecka – to przede wszystkim troska o własną historię i tożsamość.  Mieszkańcy konsekwentnie realizują projekty bazujące na tych właśnie elementach. Na największe uznanie zasługuje wspaniały projekt tzw. galerii historycznej, w której zgromadzono liczne zdjęcia miejscowości i mieszkańców sprzed kilkudziesięciu lat oraz prezentujące zmiany zachodzące w wizerunku wsi na przestrzeni lat. Kolejnym jest stworzenie pięknego skwerku na wjeździe do wsi – jako miejsca odpoczynku zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Dużą atrakcją są także tablice postawione w rożnych częściach wsi – prezentujące fotografie najistotniejszych dla mieszkańców miejsc i obiektów. 


Dobków, gm. Świerzawa - to przykład wsi, która ma pomysł na siebie oraz niezwykły potencjał,  który umiejętnie i skutecznie wykorzystuje poprzez realizację szeregu powiązanych ze sobą projektów. Modelowa współpraca organizacji wiejskich, w tym stowarzyszenia „Dobków” z gminą i Lokalną Grupą Działania funkcjonująca na tym terenie – poskutkowała licznymi projektami wyróżniającymi wieś na arenie nie tylko gminnej ale także wojewódzkiej. Do najważniejszych zrealizowanych na terenie wsi projektów zaliczyć należy – cykliczną imprezę pn. Warsztaty Artystyczne skupiającą twórców z całego pogórza Kaczawskiego i okolic, funkcjonowanie Ekomuzeum Rzemiosła z ofertami udziału  w warsztatach, pasiekami i galeriami. Ostatnim projektem jest stworzenie we współpracy ze Stowarzyszeniem Kaczawskim tradycyjnej Zagrody Sudeckiej - w nieruchomości zakupionej przez to Stowarzyszenie. Wieś posiada także niezwykle interesujący szlak turystyczny obejmujący min. zabytkowe kapliczki położone na terenie wsi i okolic.


Drugiego dnia swoją podróż rozpoczęliśmy w Bystrzycy Górnej, gm. Świdnica - miejscowości, w której na każdym niemal kroku, przeszłość przeplata się z teraźniejszością. Niezwykłą atmosferę zawdzięcza ona wspaniałym mieszkańcom, którzy z wielką pieczołowitością pielęgnują swoje tradycje. We wsi istnieje wiele współpracujących ze sobą organizacji realizujących szereg powiązanych ze sobą projektów wpływających na kultywowanie tradycji i zachowanie tożsamości wsi, np. „Trójkąt Pokoleń”.


Mościsko, gm. Dzierżoniów - to wieś niezwykła, wieś piękna swoimi mieszkańcami. Na najwyższe uznanie zasługuje tu przede wszystkim aktywność mieszkańców skupionych w wielu idealnie współpracujących ze sobą organizacjach. Cechą charakterystyczną Mościska jest też planowanie swojego rozwoju, systematyczna realizacja założonych sobie celów, a także koordynacja działalności wszystkich organizacji we wsi. Rokrocznie realizowanych jest kilkanaście projektów nie tylko zmieniających oblicze wsi ale  tez wzmacniających tożsamość jej mieszkańców. Cechą wyróżniającą wieś jest także modelowa współpraca na linii sołectwo - gmina.  Gmina opracowuje określone systemy wsparcia a sołectwo w pełni z nich korzysta.
Niejako wisienką na torcie podczas naszego wyjazdu była Jaszkowa Górna, gm. Kłodzko - wieś  w której funkcjonuje i wspaniale współpracuje wiele organizacji. Głównym założeniem mieszkańców wsi jest, by wieś stała się miejscem przyszłości, zbudowanym na naturalnym  bogactwie ludzi i krajobrazu. Aktywność ludzi zbuduje nowy wizerunek wsi. We wsi realizowanych jest szereg projektów wpływających na poprawę wizerunku wsi jak również integrację mieszkańców.

Wszystkie miejscowości na trasie – obok wspaniałych prezentacji i niezliczonych atrakcji jakie dla nas przygotowały – pokazały rzecz najważniejszą – Odnowa Wsi – to ludzie, którzy ją realizują. Serdecznie dziękujemy wszystkim liderom – za stworzenie w trakcie naszego pobytu niezwykle życzliwej i przyjaznej atmosfery umożliwiającej nie tylko wymianę doświadczeń ale także wzajemne poznanie się. Dziękujemy za dzielenie się swoimi doświadczeniami, za podpowiedzi i rady.
Do zobaczenia przy Odnowie Wsi!