rozmiar czcionki: A | A | A


Podróż studyjna w ramach realizacji Odnowy Dolnośląskiej Wsi 18-19 maja 2012r. województwo dolnośląskie

23.05.2012 08:28

W dniach 18-19 maja br. odbyła się pierwsza z dwóch planowanych na ten rok – podróży studyjnych po terenie Dolnego Śląska. 45-osoba grupa liderów wiejskich  w ciągu dwóch dni odwiedziła sześć sołectw – laureatów i uczestników konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska”.
Celem wyjazdu była prezentacja najlepszych przykładów realizacji Odnowy Dolnośląskiej Wsi oraz wymiana doświadczeń  w zakresie tworzenia gotowej oferty turystycznej min. w oparciu o zasoby lokalne - jako doskonałego przykładu uzyskiwania dodatkowego źródła dochodu.
W Ślubowie, gm. Góra zaprezentowano min. nagrodzony w konkursie projekt „Razem możemy więcej” oraz „W krainie baśni”. Radecz w gminie Brzeg Dolny przedstawił wspaniałą prezentację dot. zrealizowanych w ciągu ostatnich lat licznych projektów oraz źródeł ich finansowania. Na uwagę zasługuje tu  nagrodzony projekt pn. „Aktywnie spędzony czas to twoje zdrowie”.
Ostatnie dwie wsie pierwszego dnia podroży to Bagno i Osolin w gminie Oborniki Śląskie. Bagno – to niewątpliwie modelowy przykład wsi planującej swój rozwój w oparciu o metodykę Odnowy Wsi. Począwszy od warsztatów dot. opracowania sołeckiej strategii, poprzez założenie i funkcjonowanie stowarzyszenia wiejskiego oraz realizacja projektów,  z których niemal każdy jest zaczynem kolejnego, liczne źródła finansowania, dwie wyprawy odkrywców i inne przedsięwzięcia realizowane w tej miejscowości świadczą o dużej świadomości jej mieszkańców w zakresie samej idei Odnowy Wsi. Dużą atrakcją dla uczestników był udział w dwóch wyprawach, podczas których nie tylko zapoznali się z historią wsi ale poprzez zabawę pozwiedzali największe atrakcje Bagna. „Bagno wciąga” – to hasło tej miejscowości – i niewątpliwie tak jest!
Osolin – kolejna z miejscowości z terenu Obornik – to prawdziwy lider w realizacji projektów mających na celu wypromowanie wsi wszelkimi możliwymi obecnie środkami masowego przekazu. Liczba zrealizowanych tu projektów, ich skala przyprawia o zawrót głowy. Na duże uznanie zasługuje tu fakt, iż wszystkie sołectwa z terenu Gminy niemal modelowo współpracują ze sobą – ostatni osiągnięciem jest założenie Klastra organizacji działających w 17 sołectwach Gminy Oborniki Śląskie.
Drugi dzień podróży rozpoczął się we wsi Borówki w gminie Gromadka. Zawitaliśmy do gospodarstwa pani Bogusi Naruszewicz – nagrodzonego w konkursie w roku 2009. Uczestników zachwyciły nie tylko sama miejscowość, z jej licznymi  atrakcjami, w tym  możliwość pospacerowania po ścieżce zmysłów ale przede wszystkim osobowości  naszej gospodyni oraz pani sołtys wsi, Krystyny Cybiniak. Na uwagę zasługuje tu fakt, iż podobnie jak w Osolinie – także tu mieliśmy okazję spotkać przedstawicielki wsi sąsiednich wspierające prezentację Borówek.
Kolejna na trasie wieś to Spytków w gminie Zgorzelec. Ścieżka Zmysłów, warsztaty z plecenia ze słomy, gęś nadziewana naleśnikami,  wyprawa  odkrywców pn. „Czarodziej ze Spytkowa”, czekający na nas goście z partnerskich miejscowości z terenu Gminy Zgorzelec oraz z Czech i Niemiec, prezentacja dot. zrealizowanych projektów w ramach licznych źródeł finansowania to tylko niewielka część atrakcji jakie dla nas przygotował Spytków. Spytków – to wieś Czarów i Magii oraz Wieś Atrakcji nad Jeziorem – i zgodnie z tymi hasłami promocyjnymi – liczba atrakcji jakie na nas czekały zaczarowały wszystkich uczestników wyjazdu.
Wisienką na torcie naszego wyjazdu były Mierczyce w gmine Wądroże Wielkie. Mierczyce – to wieś w której jak mówią jej liderzy – zmiany na lepsze nadeszły wraz z Odnową Wsi. Założenie stowarzyszenia i dalej pozyskiwanie środków na realizację zaplanowanych w strategii projektów, skala tych projektów – zmienia wieś niemal z dnia na dzień. Co roku odbywa się impreza pn. „Dzień Odnowy Wsi”,  do udziału w której zapraszani są mieszkańcy wszystkich wsi  z terenu Gminy – aby pochwalić się swoimi sukcesami w Odnowie i zachęcić innych do włączenia się do Odnowy. Sukcesy Mierczyc – zachęciły inne sołectwa do angażowania się w sprawy swoich miejscowości, zakładania stowarzyszeń i planowanie swojego rozwoju.
Wszystkie miejscowości na trasie – obok wspaniałych prezentacji i niezliczonych atrakcji jakie dla nas przygotowały – pokazały rzecz najważniejszą – Odnowa Wsi – to ludzie, którzy ją realizują. Ludzie, którzy mają marzenia, mają partnerów do realizacji swoich planów, nie boją się ryzykować by zmieniać na lepsze swoją rzeczywistość. Podróż tą, zgodnie z opinią jej uczestników,  można podsumować jednym hasłem -  Chcieć znaczy móc”. I tego życzymy wszystkim liderom Odnowy Dolnośląskiej Wsi.  
Mieszkańcom odwiedzanych miejscowości - serdecznie dziekujemy za iście królewskie przyjęcie!!!