rozmiar czcionki: A | A | A


Podróż studyjna w ramach Odnowy Dolnośląskiej Wsi

16.08.2012 10:04

W dniach 10-12 sierpnia br. Wydział Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego zorganizował podróż studyjną do wsi tematycznych w województwie kujawsko – pomorskim dla liderów wiejskich w ramach programu Odnowa Dolnośląskiej Wsi. 
W wyjeździe wzięło udział blisko 45 osób, w tym liderzy wiejscy, przedstawiciele grup odnowy wsi stowarzyszeń wiejskich i Moderatorzy Odnowy Wsi.
W trakcie trzech dni zaprezentowane zostały cztery wsie tematyczne: Piła – wieś górnicza, Jabłonka – wieś jabłoni, Krzywogoniec – wioska grzybowa i Jania Góra – wioska chlebowa.     W każdej z odwiedzanych miejscowości uczestnicy mieli okazję zapoznać się z ofertą wsi, zasadami jej tworzenia, wziąć udział   w warsztatach lub wyprawach terenowych przeprowadzanych przez tamtejsze stowarzyszenia wiejskie. W wiosce górniczej wzięliśmy udział w grze terenowej typu Quest wyprawa po skarb pt „Kuferek Wilhelma Krügera”, podczas której poznaliśmy wieś i zwiedziliśmy pozostałości po kopalni BUKO. Dużą atrakcją okazała się także kolacja integracyjna w postaci inscenizacji typowego górniczego wesela pn. Biesiada borowiacka „Wesele Sztygara”. Drugiego dnia w wiosce jabłoni zapoznaliśmy się z ofertą wsi oraz wzięliśmy udział w warsztatach „Mydełeczko powiedz przecie… lub historia bańki mydlanej” w ramach których każdy z uczestników wykonał własnoręcznie mydło. W kolejnej z odwiedzanych miejscowości - wiosce grzybowej odbyła prezentacja wsi w gospodarstwie „Helena”, zwiedzanie Izby Regionalnej. Wieczorem uczestnicy wzięli udział w Święcie Grzyba – cyklicznym corocznym widowisku teatralno-tanecznym w wykonaniu "Grzybian". Trzeciego dnia naszego pobytu odwiedziliśmy wioskę chlebową, w której  wszyscy uczestnicy wzięli udział w grze terenowej „Stracha pokonamy, chleba nie oddamy” oraz w warsztatach z pieczenia chleba. Dodatkową atrakcją przygotowaną przez gospodarzy były liczne gry i zabawy integracyjne połączone z degustacją lokalnych przysmaków.
Celem tego wyjazdu było przybliżenie jego uczestnikom zasad budowania oferty wsi na bazie jej zasobów lub wyróżników tak by można było uzyskiwać dodatkowe środki finansowe na realizację kolejnych projektów. Opinie uczestników potwierdzają, że cel ten został osiągnięty!
Do zobaczenia przy Odnowie Wsi!  

fot. Krzysztof Szustka - Moderator Odnowy Wsi