rozmiar czcionki: A | A | A


Podróż studyjna w Bieszczady 4 - 6 listopada 2011r.

09.11.2011 13:43

Zdjęcia autorstwa Krzysztofa Szustki

 

w dniach 4 - 6 listopada 2011r. 45 osobowa grupa samorządowców oraz liderów wiejskich z 35 sołectw naszego regionu odwiedziła teren funkcjonowania Fundacji Bieszczadzkiej w województwie podkarpackim.
Podróż zorganizowana przez Wydział Obszarów Wiejskich w ramach realizacji Odnowy Dolnośląskiej Wsi miała na celu zapoznanie jej uczestników przede wszystkim z procesem tworzenia gotowej oferty turystycznej - jako dodatkowego źródła dochodu - w oparciu o zasoby lokalne i czynniki wyróżniające.
Pierwszego dnia pobytu odbyło się spotkanie z przedstawicielami Fundacji Bieszczadzkiej, którzy na podstawie 10 letnich doświadczeń Fundacji oraz innych podmiotów skupionych w Grupie Partnerskiej oraz LGD „Zielone Bieszczady” przedstawili najlepsze przykłady inicjatyw społecznych realizowanych na swoim  terenie. 
Drugiego dnia  uczestnicy odwiedzili min. gospodarstwo agroturystyczne „U Flika” w Ekomuzem Hołe, w którym odbywają się warsztaty z wypieku chleba oraz cykliczna impreza „Święto Chleba- od ziarenka do bochenka”, następnie w ramach Ekomuzeum „Trzy Kultury” w Lutowiskach odbyło się spotkanie z lokalnymi rękodzielnikami i producentami zrzeszonymi w ramach programu Bieszczadzki Produkt Lokalny – Made in Bieszczady. Na miejscu można było nie tylko zapoznać się z ofertą Ekomuzeum ale także zakupić wspaniałe produkty, w tym słynne bieszczadzkie łapacze snów oraz krywulki i sylianki. Kolejnym punktem programu były odwiedziny w prywatnym Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych. To doskonały przykład adaptacji nieużytkowanego budynku przemysłowego na cele turystyczne.
Ostatniego dnia grupa odwiedziła gospodarstwo agroturystyczne „Bazyl” w Bobrowce koło Soliny, słynące ze wspaniałych wyrobów z bibuły oraz z warsztatów bibułkarskich. Na miejscu podczas prezentacji każdy uczestnik miał możliwość  wykonać i zabrać ze sobą róże z bibuły.
Nasza wizyta w malowniczych Bieszczadach zakończyła się w bajkowej scenerii zapory nad Soliną.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy wszystkich liderów do udziału kolejnych przedsięwzięciach realizowanych w ramach Odnowy Dolnośląskiej Wsi.