rozmiar czcionki: A | A | A


Obchody XV-lecia Odnowy Wsi w Polsce

26.10.2012 13:01

Odnowa wsi w Polsce świętuje swoje 15 urodziny – wracając do źródła, czyli na Opolszczyznę. Tutaj zrodziła się idea, rozwijająca się dzięki inspiracji partnerskiego landu Nadrenia-Palatynat i doświadczeniom Dolnej Austrii wypływającym z członkostwa w Europejskim Stowarzyszeniu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi (ARGE) – i trafiła na podatny grunt. Inicjatorem odnowy wsi w Polsce był wojewoda opolski Ryszard Wilczyński. W Prószkowie k. Opola, 18 października br., odbyło się spotkanie reprezentantów województw, w których realizowana jest odnowa wsi.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego reprezentował członek zarządu Włodzimierz Chlebosz oraz dyrektor wydziału Obszarów wiejskich Paweł Czyszczoń. Towarzyszyła im Jolanta Zarzeka, z-ca wójta gminy wiejskiej Dzierżoniów – która opowiadała o sukcesach realizowanej w gminie odnowy wsi (m.in. konkurs „Kreatywne sołectwo”, założenie „Partnerstwa na rzecz rozwoju gminy Dzierżoniów”, coroczne święto odnowy wsi). Na Opolszczyźnie pojawiła się również delegacja woj. dolnośląskiego licząca 38 osób. Wszyscy brali udział w warsztatach i wizytach studyjnych w pięknych wsiach Opolszczyzny – Chrzelicach, Winowie i Przechodzie.

 

Anna Malinowska z wydziału obszarów wiejskich UMWD - koordynator odnowy wsi w województwie dolnośląskim oraz wójt Dzierżoniowa - Marek Chmielewski, otrzymali nagrodę indywidualną za wkład w odnowę wsi w Polsce z rąk Ryszarda Wilczyńskiego i Józefa Sebesty, marszałka woj. opolskiego.

 

Spotkanie miało charakter warsztatu, w trakcie którego uczestnicy najpierw wymieniali się dobrymi praktykami ze swoich regionów, następnie omawiali problemy, które trzeba pokonać. Trzecią fazą spotkania było ustalenie, co jeszcze można zrobić dla odnowy wsi w Polsce, żeby działała jak w krajach Europy Zachodniej – gdzie siła regionów jest bardzo duża. Większość uczestników powtarzała te same zdania: potrzebne są nowe wyzwania, najważniejsza jest współpraca między ludźmi, konstruktywny dialog, działanie wg własnego pomysłu i dla siebie, konieczna jest możliwość wyjazdów studyjnych, żeby wymieniać się doświadczeniami z innymi regionami, bo odnowa wsi to przede wszystkim pobudzanie kapitału ludzkiego.

 

Wojewoda Wilczyński zaproponował utworzenie sieci odnowy wsi w Polsce, która miałaby stanowić platformę wymiany doświadczeń i przyczyniać się do dalszego rozwoju polskiej wsi.

 

Przed 1997 rokiem pojęcie odnowy wsi było w Polsce nieznane, a dziś funkcjonuje w 5 województwach. Dolny Śląsk czerpał inspirację z opolskiego programu odnowy wsi. W tegorocznym konkursie „Piękna Wieś Dolnośląska” wzięło udział 48 sołectw z terenu naszego województwa. W odnowie wsi na Dolnym Śląsku uczestniczy około 800 z 2500 sołectw, czyli prawie 30 procent, a sama odnowa znalazła swój zapis w niedawno przedstawionym Projekcie Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do roku 2020.

 

Zainicjowanie idei odnowy wsi i zapoczątkowanie procesu przekonania mieszkańców wsi, że to oni są jej najważniejszą wartością – to największe osiągnięcia wynikające z 15 lat działania.