rozmiar czcionki: A | A | A


„Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów" – XIII regionalna edycja konkursu

22.08.2013 08:41

W sobotę 24 sierpnia br. zapraszamy wszystkich koneserów dobrego smaku do Pasażu Grunwaldzkiego, gdzie o miano „najlepszego regionalnego produktu żywnościowego” oraz „najlepszego dania i potrawy regionalnej” rywalizować będą lokalni producenci, koła gospodyń wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, a także restauratorzy.

Do tegorocznej edycji konkursu w kategorii „najlepszy regionalny produkt żywnościowy" zgłoszonych zostało aż 59 produktów, zaś o zwycięski tytuł „najlepszego dania i potrawy regionalnej" starać się będzie osiem ekip.

Konkurs będzie doskonałą okazją do poznania i udokumentowania dolnośląskich regionalnych produktów żywnościowych, osadzonych głęboko w polskiej tradycji i od lat wytwarzanych tymi samymi metodami, według tych samych receptur. Ideą konkursu jest także przygotowanie producentów do ubiegania się o ochronę zgodną z ustawodawstwem unijnym oraz zachęcanie mieszkańców obszarów wiejskich do poszukiwania alternatywnych źródeł dochodu. Dzięki konkursowi stale identyfikowane są kolejne produkty tradycyjne, które wpisywane są na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Województwo dolnośląskie promuje obecnie 39 produktów tradycyjnych, wpisanych na LPT.

Oprócz nagrodzonych produktów i potraw laureaci zostaną nominowani do nagrody Perła 2013, która zostanie wręczona podczas Wielkiego Finału Konkursu w czasie trwania Międzynarodowych Targów Spożywczych Polagra Food w Poznaniu (21-24 września).

W części „produktowej" wyroby oceniane będą w 4 kategoriach: produkty pochodzenia zwierzęcego, produkty pochodzenia roślinnego, napoje regionalne oraz inne produkty regionalne. Wśród zgłoszonych w tym roku produktów dominują przetwory owocowe i warzywne (m.in. dżem z derenia, musztarda trzebnicka cydrowo-chrzanowa, pasztet warzywny), wyroby cukiernicze (pszenno-żytnie pierniki z Oleśnicy, tymiankowe motylki, psotniczki z makiem i miodem). Apetycznie zapowiada się kategoria produktów i przetworów mięsnych (kiełbasa z dziczyzny, salami dojrzewające z wrzosówki, salceson wołyński z Niemczy) oraz miodów (miód rzepakowo kremowy z Niemczy, lipiec z Wambierzyc, dolnośląski miód nawłociowy oraz miody smakowe).

W części gastronomicznej komisja oceni przystawkę lub zupę i danie główne. Konkurencja zapowiada się bardzo apetycznie. Zwycięzca zostanie wybrany spośród drużyn, które przygotują takie potrawy jak m.in. zupa kremowa karpiowa oraz karp w sosie jabłkowo-miodowym, zupa zapalanka z makaronem i gały z kapustą w sosie z nadziewanej kaczki, eko-róża kłodzka z polędwicy wołowej oraz gulasz z ekologicznej wołowiny sudeckiej z ekologiczną białą kaszą gryczaną.

Komisja konkursowa oceni nie tylko walory smakowe, a przede wszystkim surowce, z których przygotowane będą produkty oraz dania. Surowce powinny charakteryzować się szczególnymi cechami, które wynikają często z warunków klimatycznych i glebowych naszego regionu. Oceniane będą także specyficzne i tradycyjne metody produkcji, zgodność z tradycją i zwyczajami kultywowanymi w regionie.

Konkurs organizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we współpracy z Dolnośląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu w ramach Planu działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.


PROGRAM