rozmiar czcionki: A | A | A


Międzynarodowe Targi Żywności Ekologicznej Bio-Fach w Norymberdze

04.03.2010 10:53

Promocja dolnośląskich produktów ekologicznych i producentów branży rolno-spożywczej na Międzynarodowych Targach Żywności Ekologicznej Bio-Fach w Norymberdze

            Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi (organizator stoiska Polski) zorganizował w dniach 17-20.02.2010r stoisko promocyjne z ofertą produktów ekologicznych z Województwa Dolnośląskiego na Międzynarodowych Targach Żywności Ekologicznej Bio-Fach 2010 w Norymberdze, największych i najbardziej prestiżowych targach  na świecie. Targi  odwiedziła również  grupa rolników, podmiotów gospodarczych branży ekologicznej i doradców, dla których przy wsparciu merytorycznym i finansowym Wydziału Rozwoju Obszarów Wiejskich,  Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zorganizował - wyjazd szkoleniowy. Targi Bio-Fach jako jedyne dają  możliwość spotkania się szerokiego grona rolników, handlowców, producentów, a także przetwórców ekologicznych z różnych państw i regionów świata. Widoczne na targach tendencje rozwoju rolnictwa ekologicznego mają istotny wpływ na politykę unijną w tej dziedzinie i są prawdopodobnym kierunkiem zmian w naszym kraju. Obserwacja światowego rynku produktów ekologicznych zarówno dla wystawców jak też uczestników wyjazdu szkoleniowego z Województwa Dolnośląskiego miała duże znaczenie, pozwoliła na utrwalenie kierunku i wiedzy w zakresie indywidualnego rozwoju gospodarstw ekologicznych, prowadzenia przetwórstwa i wprowadzania produktów do obrotu.

W          W urządzeniu stoiska promocyjnego Województwa Dolnośląskiego uczestniczyły  firmy:   

1. „Runoland”  Sp. J.B. Leśniewski i Wspólnicy z Góry
2.   
PPHU "Eko-Ar" - Mirosław Lech z Jarkowa<o:p></o:p>

3.  Gospodarstwo Ekologiczne Jan Mrozik „EKO.BIOKORNLubomierz


„Runoland”  Sp. J.B. Leśniewski i Wspólnicy z Góry – oferująca  przetwory z runa leśnego- grzyby, żurawina jagody, borówki oraz  warzyw i owoców.

Nawiązane kontakty i wstępne umowy handlowe z firmami z :
USA, Izraela, Węgier,  Szwecji, Holandii, Niemiec,
2 hurtowni ekologicznych  
w Polsce,  Organic Farma Zdrowia POLSKA - siec sklepów ekologicznych zainteresowani całym asortymentem,

PPHU "Eko-Ar" - Mirosław Lech– oferująca owoce aronii przetworzone tj soki dżemy, konfitury, soki, herbata.  

Nawiązane kontakty i wstępne umowy handlowe z firmami z:


Szwecji -  Niemiec,  Włoch,  Dubaju,   Japonii,  oraz kontakty z polskimi partnerami:

Biofuturo,   Vitamix


Gospodarstwo Ekologiczne Jan Mrozik „EKO.BIOKORN” – Lubomierz

Gospodarstwo wystąpiło z  ofertą handlową:

- żyto eko - owies eko - pszenice eko - orkisz eko - łubin eko - grykę eko - pszenżyto eko

- gorczyce eko

Zostały nawiązane kontakty z wieloma ekologicznymi kontrahentami z całego świata. Dużym powodzeniem cieszyło się  ekologiczne żyto, owies, pszenica i gryka, w szczególności wśród  firm pochodzących z zachodniej Europy - Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Włoch, Belgi. Trwają
w dalszym ciągu rozmowy i kontrahenci występują z ofertami nabycia  ekologicznych produktów rolnych z gospodarstwa.

Przedstawiciele gospodarstwa uczestniczyli w wielu spotkaniach służących wymianie  informacji dotyczących produkcji i magazynowania zbóż oraz sondażu na jaki produkt ekologiczny jest największe zapotrzebowanie na Europejskim rynku.

Kontakty nawiązane przez uczestników wyjazdu szkoleniowego. 


Zakład Handlu i Przetwórstwa Owocowo – Warzywnego „Ścinawa” z firmami

                       z  Niemiec , Macedonii , Mongolii, Chińskim Stowarzyszeniem dystrybucja artykułów ekologicznych

Sabina Kieruzalska  - AWOS KORNMŰHLEN– firma niemiecka oferująca różnego rodzaju młynki do zbóż, urządzenia do wyrobu płatków zbożowych i kasz

PROFANTER GmbH – firma oferująca różnego rodzaju młynki do ziarna, mieszadła, formy oraz piece

KEINDLING NATURKOST – firma oferująca wyciskarki i suszarki do owoców - możliwość zakupu maszyn i urządzeń do prowadzenia przetwórstwa ekologicznego we własnym gospodarstwie.

Eugeniusz Dawidowicz         S.C. PROECOLOG SRL – firma pszczelarska – wymiana materiału biologicznego - matek pszczół.

Izabela i Piotr Niżyńcy        NEUMOND – pozyskiwanie olejku lawendowego i produkcja kosmetyków na bazie lawendy.

Katarzyna Kopacka   WESSLING –międzynarodowa firma działająca w zakresie certyfikacji: bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska – QSHE (Quality, Safety, Health and Environment). Firma posiada akredytowane laboratoria. Obszar Analityki Żywności i Produktów Konsumenckich obsługuje badania z zakresu środków spożywczych, artykułów codziennego użytku, produktów rolnych, leków oraz kosmetyków. Firma zainteresowana jest nawiązywaniem kontaktów z doradcami  i producentami rolnymi.

Urszula Bogusiewicz  BIOLAND e.V, ECOCERT Deutschland GmbH, DEMETER Internacional e.V  - wymiana informacji i nawiązanie kontaktów z niemieckimi jednostkami i stowarzyszeniami ekologicznymi w zakresie certyfikacji produktów rolnictwa ekologicznego i możliwości wprowadzania ich na rynek niemiecki.

Przekrój zainteresowań uczestników wyjazdu szkoleniowego firmami uczestniczącymi w targach:

HAWOS – firma niemiecka oferująca różnego rodzaju młynki do zbóż, urządzenia do wyrobu płatków zbożowych i kasz – możliwość zakupu do własnego gospodarstwa - (S. Kieruzalska)

PROFANTER GmbH – firma oferująca różnego rodzaju młynki do ziarna, mieszadła, formy oraz piece - możliwość zakupu do własnego gospodarstwa.

KEINDLING NATURKOST – firma oferująca wyciskarki i suszarki do owoców - możliwość zakupu maszyn i urządzeń do prowadzenia przetwórstwa ekologicznego we własnym gospodarstwie.

S.C. PROECOLOG SRL – wymiana doświadczeń na temat ekologicznej produkcji miodów oraz możliwość współpracy w zakresie wymiany materiału biologicznego (E. Dawidowicz).

BIO STROPPA PASTIFICIO – firma włoska produkująca ekologiczne makarony z mąki ziemniaczanej – szukanie możliwości wykorzystania produktów we własnym gospodarstwie.

NEUMOND – pozyskiwanie olejku lawendowego i produkcja kosmetyków na bazie lawendy (Państwo Niżyńscy – producenci ekologiczni z Boboszowa)

Niemiecki producent wyrobów z topinamburu – nawiązanie wstępnego kontaktu w zakresie przerobu topinamburu na sok (trudna technologia nieznana w Polsce).

Niemiecka firma przetwarzająca aronię – odbiór ekologicznej aronii od polskich producentów.

ECOCERT, DEMETER, BIOLAND – wymiana informacji i nawiązanie kontaktów z niemieckimi jednostkami i stowarzyszeniami ekologicznymi w zakresie certyfikacji produktów rolnictwa ekologicznego i możliwości wprowadzania ich na rynek niemiecki  (U.Bogusiewicz)

ECOCONECT – spotkanie z przedstawicielami dotyczące możliwości realizacji wspólnych projektów w zakresie rolnictwa ekologicznego (U. Bogusiewicz)

Kontakty pod kątem prowadzenia w Polsce stoiska z produktami ekologicznymi:

BIOLA Naturcosmetics LTD – firma zajmująca się dystrybucją ekologicznych produktów kosmetycznych. Firma posiada ponad 20 letnie doświadczenie i rozwiniętą sieć dystrybucji na terenie Europy. Kosmetyki firmy Biola skierowane są głównie do osób z problemami skóry. Podczas rozmów jej przedstawiciele przejawiali chęć nawiązania kontaktów i dystrybucji swoich produktów na terenie Polski, a zwłaszcza Dolnego Śląska. Rozmowa przeprowadzona została z panem Robertem Liebhaberem.

LAVERA – kolejny przedstawiciel branży ekologicznych kosmetyków. Tym razem kosmetyków pielęgnująco - upiększających. Kosmetyki naturalne Lavera zawierają składniki pochodzące
z roślin (w większości z upraw ekologicznych), nie zawierają surowców pochodzących z ropy naftowej, sztucznych barwników, aromatów ani konserwantów, produkowane są zgodnie
z wytycznymi kontroli produkcji kosmetyków naturalnych. Produkty firmy Lavera są już dostępne na terenie Polski. Nie są dostępne w sklepach na terenie Dolnego Śląska. Zainteresowani mogą dowiedzieć się o interesujących ich produktach bezpośrednio ze strony internetowej www.lavera.com.pl

SCG /South Commerce Group/ przedstawiciel kolumbijskiej ekologicznej kawy. Podczas rozmów przedstawiciele firmy wykazywali ogromną chęć nawiązania kontaktów handlowych na terenie naszego kraju, a w szczególności na terenie Dolnego Śląska.

WESSLING –międzynarodowa firma działająca w zakresie certyfikacji: bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska – QSHE (Quality, Safety, Health and Environment). Firma posiada akredytowane laboratoria. Obszar Analityki Żywności i Produktów Konsumenckich obsługuje badania z zakresu środków spożywczych, artykułów codziennego użytku, produktów rolnych, leków oraz kosmetyków.

Promocja dolnośląskich produktów ekologicznych i producentów branży rolno-spożywczej na Międzynarodowych Targach Żywności Ekologicznej Bio-Fach w Norymberdze sfinansowana została  ze środków Schematu III Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz środków budżetu państwa.