rozmiar czcionki: A | A | A


„Made in Dolny Śląsk” w Strzegomiu

20.06.2023 12:39

W dniach 16 – 18 czerwca 2023 roku Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego uczestniczył w „Dolnośląskim Rozpoczęciu Lata – Święcie Granitu Strzegomskiego”. W czasie imprezy miało miejsce wiele wydarzeń artystycznych, kulturalnych i sportowych. Województwo Dolnośląskie reprezentował Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego - Grzegorz Macko, a gospodarzem był Burmistrz Gminy Strzegom - Zbigniew Suchyta.


W piątek, tj. 16 czerwca otwarto w Centrum Aktywności Społecznej „Karmel" wystawę fotograficzną zatytułowaną „Praktyka Górnika”, a na scenie głównej na rynku nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy. Ponadto w Parku Miejskim rozstawiono Wioskę Rycerską, gdzie prezentowały się grupy rekonstrukcyjne i historyczne. Następnie odbył się koncert zespołu Fryt Band, a wieczorem wystąpił Zenon Martyniuk.


W sobotę od godziny 11:00 do godziny 19:00 odbył się Festiwal Produktów Regionalnych  – „Made in Dolny Śląsk”, który zgromadził 18 wystawców z terenu województwa dolnośląskiego, którzy prezentowali i promowali mi.in.: miody, piwo, soki, powidła, dżemy i inne przetwory domowe, produkty kiszone, oleje, mydła, haftowane obrazy oraz biżuterię z minerałów i szkła. Ponadto w międzyczasie na rynku oraz terenie miasta odbyły się biegi dziecięce oraz 10 jubileuszowa edycja biegu ulicznego na 12 km, tzw. „Strzegomska Dwunastka”, w której wzięło udział  ok. 320 osób. W biegu głównym, w kategorii dla mężczyzn – zwyciężył Jan Kaczor z Wałbrzycha, natomiast wśród kobiet najszybsza okazała się Magdalena Bednarczyk ze Strzegomia. Przez rynek przemaszerowały Bractwa Rycerskie, a wieczorem na scenie głównej widzowie mogli wysłuchać koncertów zespołu: XYZ SQUAD, DWO, Krupiński, Nullizmatyka oraz głównej gwiazdy wieczoru - rapera Palucha.


18 czerwca rozpoczęła się XXXVII Strzegomska Giełda Minerałów, na której lokalni wystawcy i kolekcjonerzy prezentowali wyjątkowe okazy minerałów. Odbyła się również „Truskawkowa niedziela”, podczas której sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Strzegom  zaprezentowały wypieki i wyroby z truskawki. Na scenie w rynku odbywały się występy amatorskich grup artystycznych oraz występy zespołu „Pół Tony” i „Ślad”. Na zakończenie wieczoru podsumowano tegoroczną edycję Święta Granitu Strzegomskiego, a rynek wypełnił się widownią, oczekującą na występ Andrzeja Piasecznego.