rozmiar czcionki: A | A | A


Kowalskiego Sposób na Sukces

13.06.2014 15:34

We wtorek 20 maja w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród w XIV edycji konkursu Sposób na Sukces. Do konkursu został zgłoszony dolnośląski Skansen Górniczo – Hutniczy w Leszczynie.

Był to przysłowiowy strzał w dziesiątkę, przedsięwzięcie to zostało uznane za najlepsze w kategorii inicjatyw na rzecz rozwoju społeczności lokalnych.
Nagrody przyznano w trzech kategoriach - rodzinnej, zespołowej oraz inicjatyw na rzecz rozwoju społeczności lokalnych.

 

Warto podkreślić, że w powstałym  w 1999 roku z inicjatywy kilku entuzjastów regionu i tradycji górniczo – hutniczych Złotoryjskim Towarzystwie Tradycji Górniczych Towarzystwie wszyscy członkowie pracują na rzecz rozwoju lokalnego środowiska społecznie. Przewodniczy im prezes ZTTG Andrzej Kowalski.
Przedsięwzięcia stowarzyszenia bazują na tradycji – zarówno tej średniowiecznej jak i tych odwołujących się do czasów świetności kopalń Lena w Wilkowie, Nowy Kościół czy Konrad w Iwinach. Wykorzystują przy tym lokalny potencjał np. ścieżka przyrodniczo-kulturowa, różnorodne zajęcia dydaktyczne – w tym dla niepełnosprawnych oraz szereg imprez, jak choćby Dymarki Kaczawskie czy Barbórka.

 

Podsumowanie konkursu zostało wykorzystane jako okazja do promocji naszego regionu. Na uroczysty finał konkursu wybrała się barwna dwudziestoosobowa grupa złożona między innymi z członków ZTTG i Polskiego Bractwa Kopaczy Złota z siedzibą w Złotoryi, zespołu folklorystycznego, Kasztelana zamku Grodziec, przedstawicieli samorządów terytorialnych i doradców DODR we Wrocławiu. Finał konkursu Sposób na Sukces to nie tylko wręczanie nagród. Każda delegacja prezentowała swoje przedsięwzięcie na stoisku wystawienniczym na tarasach pałacu prezydenckiego. Nie zabrakło także dolnośląskich produktów regionalnych. Imprezę uświetnił występ zespołu ludowego Złota Leszczyna.

 

Głównym celem konkursu jest propagowanie ciekawych inicjatyw gospodarczych i społecznych na wsi, będących nie tylko źródłem nowych miejsc pracy na obszarach wiejskich, ale przede wszystkim przykładem aktywnych postaw przyczyniających się do rozwoju lokalnych społeczności. W konkursie uczestniczyć mogą zarówno przedsiębiorcy i spółki prawa handlowego, samorządy terytorialne oraz stowarzyszenia działające na rzecz mieszkańców wsi i małych miasteczek.

Konkurs organizowany przez CDR w Brwinowie przy udziale Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego, został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.