rozmiar czcionki: A | A | A


Konferencja dot. funkcjonowania wsi tematycznych Polsce i w Saksonii

25.06.2015 08:22

W dniach 18-19 czerwca br. na Zamku Kliczków odbyła się konferencja dot. funkcjonowania wsi tematycznych Polsce i w Saksonii zorganizowana przez Wydział Obszarów Wiejskich.


Grupa kilkudziesięciu przedstawicieli sołectw zgłoszonych do Sieci Najciekawszych Wsi w Polsce z terenu Dolnego Śląska miała okazje zapoznać się z doświadczeniami naszych saksońskich sąsiadów w zakresie powstawania i funkcjonowania tych wsi oraz zrealizowanymi przez nich  projektami. Swoimi sukcesami podzielili się min. przedstawiciele wsi  wiśniowej Groß Radisch, wsi epoki lodowcowe.

Dodatkowo niezwykle ciekawe prezentacje przedstawili  - pan Dr. Johannes von Korff – z Saksońskiego Urzędu Krajowego ds. Środowiska, Rolnictwa i Geologii nt. „Wsie tematyczne – praktyka z Saksonii" oraz „Wsie tematyczne w regionie Westerzgebirge – rozwój i wspólne wprowadzanie na rynek - Rene Gutzmerow LGD Westerzgebirge.


Druga część konferencji poświęcona była doświadczeniom dolnośląskim – w ramach trzech prezentacji swoje miejscowości i doświadczenia zaprezentowali : Marzena Szkutnik ze Stowarzyszenia Czaple – Wieś z Przyszłością - Wieś Piasku i Kamienia, Agnieszka Skonieczka – ze Stowarzyszenie ''Spytków Bez Granic'' - Wieś Magii i Czarów- oraz Krzysztof Rozpędowski z Ekomuzeum Rzemiosła w Dobkowie.

Wspaniałym podsumowaniem funkcjonowania wsi tematycznych w Polsce była prezentacja pana Wacława Idziaka z Koszalińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalne – inicjatora tworzenia wsi tematycznych w Polsce.


Drugi dzień konferencji to wizyta w dwóch wsiach tematycznych w Saksonii – w  Demitz-Thumitz – wsi granitowej oraz w Schwarzkollm  w Krabatowym Młynie. Obie miejscowości swoją specyfikę zbudowały na swoich zasobach, tradycji czy elementach tożsamości. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z ofertą wsi , lokalnymi specjałami – tematycznie związanymi z miejscowościami oraz poznać przedstawicieli tych wsi, wymienić się doświadczeniami.


Jesteśmy przekonani, że doświadczenia wyniesione zarówno z konferencji jak i wyjazdu – staną się początkiem wzajemnej i owocnej  współpracy naszych wsi z saksońskimi w zakresie funkcjonowania wsi tematycznych jako wspaniałego przykładu możliwości rozwoju wsi.