rozmiar czcionki: A | A | A


Jak lepić pierogi? Zapraszamy na Święto Pierogów w Paszowicach

19.08.2011 16:59

Solnica, dzbanek z wodą, szklanka, łyżeczka, 2 kg mąki, miska z farszem, a do tego jajka, sól i olej. Jak z tych składników ulepić pierogi, fenomen polskiej kuchni? Tego będzie można dowiedzieć się już w niedzielę, 28 sierpnia br., podczas Święta Pierogów w Paszowicach, bo właśnie ta potrawa będzie jego główną atrakcją.

Na terenie Gminnego Ośrodka Kultury odbędzie się konkurs na Najsmaczniejsze Pierogi w gminie Paszowice, Turniej Sołectw w Lepieniu Pierogów na czas oraz inne konkurencje związane właśnie z tym, niby niepokaźnym, daniem. Imprezę uświetnią liczne występy zespołów ludowych.

Gmina Paszowice już po raz czwarty jest organizatorem Święta Pierogów. W jej przyszykowanie angażują się wszyscy mieszkańcy! Impreza jest doskonałą formą promocji.

Program:
12.30 - Msza św. w intencji uczestników Święta Pierogów w kościele p.w. Trójcy Świętej w Paszowicach
14.00 - Oficjalne otwarcie IV. Święta Pierogów w Paszowicach (teren przy GOK)
    - kiermasz i degustacja pierogów
    - Turniej Sołectw w Lepieniu Pierogów na czas
    - Konkurs na Najlepsze Pierogi o statuetkę św. Jacka z Pierogami ***
    - Turniej VIP-ów w lepieniu pierogów
    - występy zespołów ludowych, m.in. „Kukułeczki” Pogwizdów, „Wiadrowianie” Wiadrów, „Pogórzanie” Paszowice i „Bolkowianie” Bolków
17.00 - Koncert Zespołu Pieśni i Tańca JAVOR z Berdyczowa (Ukraina)
18.00 - Ogłoszenie wyników konkursów
19.00 - Występ Agaty Werner z zespołem (pop-dance)
20.00-24.00 - Zabawa taneczna

Patronat nad imprezą objął Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Włodzimierz Chlebosz.

*** Święty Jacku z pierogami - to porzekadło o św. Jacku sięga XIII wieku. Związane jest prawdopodobnie z zakonnikiem Jackiem Odrowążem. Legenda mówi, że biedacy poprosili o pierogi przechadzającego się ulicami Krakowa Świętego Jacka. Wiele słyszeli o tej bardzo wtedy elitarnej potrawie i chcieli jej skosztować. Święty Jacek spełnił ich prośbę. Inne podanie głosi, że św. Jacek w czasach głodu żywił biednych pierogami, które sam wymyślił i sam przygotowywał. Dzisiaj tak naprawdę nikt nie wie co miał Odrowąż do pierogów, wiadomo na pewno, że był on przeorem w Kijowie i jako zakonnik działał w Polsce i na Rusi, z której przyszedł do nas zwyczaj lepienia pierogów. Zwyczaj tak się zadomowił, że nikt nie wyobraża sobie polskiej kuchni bez pierogów. Polskie pierogi już w XIII wieku jako danie wsi polskiej, później szlacheckich dworów, dalej mieszczan polskich, a nawet ziemian i książąt były prawdziwym przysmakiem wszystkich stanów. W XVIII wieku zadomowiły się w Petersburgu na dworze carskim, potem w Paryżu na dworze cesarskim by teraz ponownie „odkryte" stanowić fenomen polskiej kuchni.