rozmiar czcionki: A | A | A


IV Polski Kongres Odnowy Wsi

10.06.2011 11:44

Od 9 do 11 czerwca w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym w Krzyżowej samorządowcy i działacze społeczni spotkali się w ramach IV Polskiego Kongresu Odnowy Wsi. Podczas trzech dni uczestnicy zjazdu podzielili się pomysłami umożliwiającymi skuteczne działanie sołtysom, aktywnym mieszkańcom i organizacjom pozarządowym. O wcielaniu w życie idei odnowy wsi dyskutowali: minister rolnictwa Marek Sawicki, przedstawiciel Prezydenta RP Andrzej Hałasiewicz, członek zarządu województwa Włodzimierz Chlebosz, wicewojewoda Ilona Antoniszyn-Klik i wiceprzewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi ARGE w Wiedniu Ryszard Wilczyński.

Pod pojęciem odnowa kryje się przede wszystkim podniesienie jakości życia mieszkańców wsi m.in. poprzez modernizację infrastruktury. Jednak odnowa to nie tylko renowacja fasad budynków, odpowiednie wyposażenie świetlic i remiz czy przywracanie historycznych budowli do życia. Nie mniej istotne jest porządkowanie przestrzeni wspólnej, czy też organizowanie imprez o charakterze kulturalnym czy rekreacyjnym. Chodzi po prostu o to, by maksymalnie wykorzystać potencjał turystyczny i kulturalny, jaki drzemie w każdej gminie. Tak, żeby stała się ona miejscem przyjaznym do życia. Najlepszym sposobem na uruchomienie takich przemian na polskiej wsi jest wymiana poglądów. To właśnie dlatego od kilku już lat samorządowcy i działacze z różnych części Polski, a także zza granicy spotykają się na kongresach, by dzielić się wiedzą i doświadczeniem w zakresie odnowy wsi.

Podczas Kongresu w Krzyżowej panele dyskusyjne dotyczyły przede wszystkim sytuacji społeczno-ekonomicznej na wsi oraz partnerstwa sołectwa i gminy w realizacji programu odnowy wsi. Omówiono również sytuację i rolę kobiet wiejskich na Dolnym Śląsk, a także aspekty z zakresu architektury krajobrazu i środowiska.

Poza spotkaniami panelowymi uczestnicy Kongresu mogli spróbować specjałów tradycyjnej kuchni tj. gęś nadziewana gołąbkami, kaczka nadziewana naleśnikami czy chleb orkiszowy, a także zapoznać się z innymi lokalnymi produktami jak np. ceramiką, czy wyrobami z drewna. Taką okazję dał im „Kiermasz produktu lokalnego”, który zainaugurowano drugiego dnia Kongresu. Z kolei 11 czerwca br. zaproszeni goście wraz z ekspertami ds. odnowy wsi odwiedzili kilka dolnośląskich gmin, w których zaprezentowano najciekawsze projekty zrealizowane w ramach inicjatywy Odnowy Dolnośląskiej Wsi. Swoimi osiągnięciami pochwaliły się między innymi Spytków w gminie Zgorzelec i Kuraszków w gminie Oborniki Śląskie. Wybrane miejscowości to doskonałe przykłady aktywności mieszkańców, innowacyjnych projektów oraz współpracy międzyludzkiej na rzecz rozwoju swoich małych Ojczyzn.

********
Po raz pierwszy termin „odnowa wsi” w polskich realiach zastosowano na Opolszczyźnie w 1996 r. Inspiracją do rozpoczęcia działań, w tym kierunku przez polskich samorządowców, stały się osiągnięcia modernizacyjne Nadrenii-Palatynatu oraz doświadczenia płynące z konkursu „Piękna Wieś”. Ważną rolę w uruchomieniu procesu odnowy wsi odegrał Ryszard Wilczyński - ówczesny przewodniczący sejmiku województwa opolskiego, a dziś pełniący funkcję wiceprzewodniczącego Europejskiego Stowarzyszenia Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi w Wiedniu.

Załącznik:
LISTA GMIN
, które odwiedzili eksperci ds. odnowy wsi i samorządowcy z poszczególnych województw