rozmiar czcionki: A | A | A


Forum Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego 2013 - Binz, Rugia, Niemcy

29.10.2013 07:45

Tegoroczne Forum Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, której członkiem jest Województwo Dolnośląskie, odbyło się na niemieckiej wyspie Rugia, w nadmorskiej miejscowości Binz. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie der Rügen Produkte Verein, które niezwykle gościnnie przyjęło reprezentantów Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego.

W trakcie dwudniowych obrad i wizyt studyjnych dyskutowano nad sposobami wzmocnienia marketingowej skuteczności Sieci poprzez ulepszenie funkcjonowania strony internetowej, lobbing na szczeblach instytucji europejskich oraz możliwości pozyskiwania nowych funduszy na rozszerzenie jej działalności. Doroczne spotkanie było doskonałą okazją do oceny skuteczności funkcjonowania samej Sieci oraz wymiany uwag i doświadczeń w szerokim gronie specjalistów.

 

Wśród uczestników spotkania znaleźli się koordynatorzy regionalni i przedstawiciele zrzeszonych przedsiębiorców aż z 7 państw (Turcji, Norwegii, Chorwacji, Danii, Niemiec, Szwecji, Polski). Najliczniejszą grupę stanowili przedstawiciele polskich regionów (Kujawy i Pomorze, Dolny Śląsk, Mazowsze, Opolskie, Pomorskie, Warmia i Mazury, Pomorze Zachodnie). Województwo Dolnośląskie reprezentował Zespół ds. Dziedzictwa Kulinarnego przy Marszałku Województwa Dolnośląskiego w składzie: pan Paweł Czyszczoń Dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego; pan Ryszard Czerwiński Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego; pan Bogusław Stec Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych we Wrocławiu oraz Prezes Dolnośląskiej Akademii Tradycji i Smaku pan Zbigniew Koźlik. W spotkaniach uczestniczyli również dolnośląscy przedsiębiorcy, przedstawiciele firm Maciejowy Sad oraz Runoland.

 

Forum było doskonałą okazją do powitania w Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego trzech nowych regionów: Split-Dalmacja (Chorwacja), Małopolska (Polska), Alanya (Turcja).
W ramach wizyt studyjnych odwiedzono podmioty działające w Sieci: destylarnię w Lieschow przerabiającą uprawiane we własnych sadach owoce (wiśnie, czereśnie, rokitnik, śliwki), farmę w Mursewiek, prowadzoną przez rodzinę Kliewe (hodowla kaczek, gęsi, kur, sprzedaż drobiu, wynajem pokoi gościnnych) oraz gospodarstwo “Pommernkate” w miejscowości Rambin. Wszyscy przedsiębiorcy wykorzystywali możliwość sprzedaży, oferując w swym sklepie zarówno wyroby własnej produkcji jak i produkty pozostałych przedsiębiorstw członkowskich z regionu. Liczne na wyspie Rugia hotele i restauracje, zrzeszone w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego serwują dania, przyrządzone z lokalnie dostępnych surowców, co potwierdza logo Dziedzictwa Kulinarnego oraz wyróżniających się wysoką jakością, którą gwarantują certyfikaty, przyznawane przez miejscowe Stowarzyszenie der Rügen Produkte Verein.

 

Doroczne Forum ESRDK jest najistotniejszym spotkaniem zarówno dla koordynatora europejskiego      i koordynatorów regionalnych, gdzie wspólnie podejmuje się istotne decyzje na kolejne lata jak i dla przedstawicieli podmiotów członkowskich, którzy maja okazję zapoznać się z pomysłami, problemami i rozwiązaniami z innych europejskich regionów.

Zapraszamy regionalnych producentów, przetwórców, restauratorów i hotelarzy do przyłączenia się do tego grona. Szczegóły programu znajdą Państwo na stronie  http://www.culinary-heritage.com oraz na stronach internetowych UMWD.