rozmiar czcionki: A | A | A


Dożynki Prezydenckie 2022

13.09.2022 14:59

W dniach 10 i 11 września 2022 roku województwo dolnośląskie uczestniczyło w Dożynkach Prezydenckich odbywających się w Warszawie. Nasze województwo reprezentowane było przez grupę wieńcową z sołectwa Przedwojów, w Gminie Kamienna Góra. Grupie wieńcowej podczas tradycyjnego zwyczaju ośpiewywania wieńca towarzyszył Zespół Wokalny „Zgoda” z Chełmska Śląskiego. Zaprezentowany wieniec dożynkowy tworzą kłosy pszenicy, jęczmienia, owsa i lnu a całość dekoracji stanowi kwiat zatrawianu oraz witki wierzby. Wieniec został wykonany w kształcie korony i zwieńczony krzyżem. Symbolizuje on wdzięczność za tegoroczne plony oraz niesie przesłanie ciężkiej pracy rolników.

W konkursie na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy” o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej walczyło 14 województw. Zwycięzcą został wieniec z województwa mazowieckiego.

W niedzielę - 11 września, w ramach obchodów Dożynek Prezydenckich odprawiono mszę polową, po której para prezydencka w Belwederze wręczyła pamiątkowe dyplomy dla grup wieńcowych. Ceremoniał dożynkowy zakończono występem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.