rozmiar czcionki: A | A | A


Dożynki Prezydenckie

25.09.2011 18:43

Prawie 60-osobowa delegacja reprezentowała Dolny Śląsk na Dożynkach Prezydenckich w Spale. Na jej czele stał wicemarszałek województwa Marek Łapiński.

Nasze województwo promował właściciel najpiękniejszego wieńca dożynkowego - gmina Dzierżoniów. Grupie wieńcowej towarzyszył pochodzący z Piławy Dolnej zespół pieśni i tańca „Pojana”, który trzy lata temu świętował 50-lecie powstania. Zespół kultywuje tradycję Górali Czadeckich, wywodzących się z miasta Čadca na Słowacji, a zamieszkujących obecnie tereny dzisiejszej Bukowiny (pogranicze ukraińsko-rumuńskie).

Kolejny zespół folklorystyczny, „Podgórzanie”, wywodzący się z gminy Mirsk, towarzyszył delegacji Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo Izerskie”. Reprezentantami regionu byli rzemieślnicy i rękodzielnicy, czyi wszyscy ci, którzy tworzącą ceramikę, koronki oraz ozdobne woreczki z pięknie pachnącą lawendową zawartością.

Na stoisku Dolnego Śląska królowały tradycyjne i lokalne specjały, m.in. „świnka pieczona po Zaciszańsku”, „czarne gołąbki krużewnickie”, śledzik w ziołach, różne rodzaje miodu i pierogów,  „gęś nadziewana naleśnikami”, izerskie „wędliny z komina” i przetwory z izerskiej spiżarni. Było pysznie!

W Dożynkach Prezydenckich uczestniczyli również  Anna i Bronisław Komorowscy. Para prezydencka wizytę rozpoczęła od złożenia kwiatów pod kamieniem z tablicą poświęconą inicjatorowi dożynek, prezydentowi Ignacemu Mościckiemu. Dzięki niemu, spalska impreza ma już 81 lat.

Główna część Święta Plonów rozpoczęła się w południe uroczystą mszą świętą w Kaplicy Polowej AK połączoną z poświęceniem wieńca dożynkowego. Po liturgii przyszedł czas na najbarwniejszą część imprezy - przejście korowodu dożynkowego z kościoła na stadion sportowy. Właśnie tutaj, na scenie dożynkowej, odbyła się część oficjalna imprezy. Delegacje rolników wręczyły prezydentowi i jego małżonce wieńce dożynkowe, a zespół ludowy zatańczył wokół pary prezydenckiej. Starostowie dożynek przekazali także parze prezydenckiej tradycyjny bochen chleba.

Brathanki rozpoczęły taneczną imprezę, którą do późnego wieczoru kontynuowały zespoły ludowe. O godz. 21.00 na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru - Budka Suflera.

Imprezie towarzyszyły Jarmark Antyków i Rękodzieła Ludowego, a także kiermasz tradycyjnych produktów kulinarnych ze wszystkich regionów Polski.

www.prezydent.pl
www.prezydent.pl