rozmiar czcionki: A | A | A


Doroczny Kongres Odnowy Wsi

06.12.2018 10:13

W dniach 30.11-1.12.2018r. na Zamku Kliczków odbył się już po raz dziewiąty Doroczny Kongres Odnowy Wsi. 220 liderów wiejskich oraz samorządowców z całego Dolnego Śląska zjechało się w jedno miejsce, by wspólnie podsumować kolejny rok w Odnowie Wsi i nakreślić plany na rok następny. Wszystkich zebranych powitał Paweł Czyszczoń – Dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich.

 
W krótkiej prezentacji podsumował realizację programu w roku bieżącym oraz przedstawił plany i założenia na rok 2019.
Część merytoryczna Kongresu to niezwykle ciekawe prezentacje zaproszonych gości, w tym p. Ireneusza Drozdowskiego z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie z wykładem pt. „Jak wdrażać inicjatywy na rzecz rozwoju? - Informacja na temat wybranych programów wspierających transfer wiedzy i innowacji w rolnictwie, i na obszarach wiejskich", dr Ireny Niedźwieckiej Filipiak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, która zaprezentowała wykład dot. „Znaczenie zieleni w kształtowaniu krajobrazu dolnośląskiej wsi". Dodatkowo na dolnośląskim Kongresie pojawił się inicjator Odnowy Wsi w Polsce Ryszard Wilczyński, który zaprezentował niezwykle ciekawą prezentację pt. „Wykorzystanie wyróżników i specyfiki wsi dla kształtowania przestrzeni wiejskiej”
Od kilku lat Kongres Odnowy Wsi jest miejscem gdzie swoimi sukcesami chwalą się uczestnicy i laureaci konkursu „Piękna wieś Dolnośląska”. Tak było i tym razem. Gościliśmy
w tym roku Najpiękniejszą Wieś Dolnośląską 2018, tj. Uciechów w gm. Dzierżoniów, drugą Najpiękniejszą Wieś  czyli Uraz w gm. Oborniki Śląskie oraz laureatów pozostałych  kategorii, w tym: Kłobuczyn w gm. Gaworzyce, Goworów  gm. Międzylesie, Krzyżowa w gm. Gromadka oraz Opawa w gm. Lubawka.
Kongres to nie tylko wykłady i prezentacje – to także spotkanie w jednym czasie i miejscu grupy Ludzi, którzy chcą zmienić swoje otoczenie dla siebie i innych. To miejsce wymiany doświadczeń, szukania wskazówek, podsuwania pomysłów. Nie inaczej było i tym razem. Rozmowy w kuluarach, dyskusje o nowych pomysłach na rozwój wsi, możliwościach jej specjalizacji, a także wspólna integracja sprawiły, że były to udane dwa dni.
 
Wszystkich prelegentom serdecznie dziękujemy za wspaniałe i niezwykle inspirujące prezentacje a uczestnikom za tak liczne przybycie- i uczestnictwo w zajęciach aż do końca. Do zobaczenia na Kongresie za rok!