rozmiar czcionki: A | A | A


Dolny Śląsk na targach Grüne Woche w Berlinie

23.01.2024 14:38

W dniach 19-28 stycznia 2024 roku w Berlinie odbywają się Międzynarodowe Targi Rolno-Spożywcze „Zielony Tydzień” (Grüne Woche). Targi organizowane są już od 1926 roku. Skupiają producentów artykułów rolno-spożywczych, zaopatrzenia rolnictwa, ogrodnictwa i leśnictwa, produktów agd i wyrobów rękodzielniczych z całego świata. Od niemalże dwudziestu lat uczestniczy w nich województwo dolnośląskie, prezentując potencjał dolnośląskich producentów, przetwórców, rzemieślników i organizacji pozarządowych.

Targi, oprócz swojej typowej roli handlowej, stanowią okazję do rozmów o aktualnych problemach branżowych i wyzwaniach, jakie stoją przed rolnictwem, gospodarką żywnościową i rozwojem obszarów wiejskich.  Jest to także okazja do pogłębienia współpracy międzyinstytucjonalnej i międzynarodowej regionu Dolnego Śląska.

Stoisko regionalne Dolnego Śląska odwiedzili m.in.: Janusz Wojciechowski  - komisarz UE ds. rolnictwa, Czesław Siekierski - Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Cem Özdemir - Minister wyżywienia i rolnictwa RFN, Dariusz Pawłoś  - ambasador RP w Berlinie, Axel Vogel -  Minister rolnictwa, środowiska i ochrony klimatu Brandenburgii, Wolfram Günther  - Minister stanu ds. energii, ochrony klimatu, środowiska i rolnictwa, a także Sven Zylla -  dyrektor departamentu przyszłości, spraw zasadniczych, relacji międzynarodowych w Meklemburgii Pomorzu Przednim. Województwo dolnośląskie podczas targów reprezentowali: Michał Bobowiec i Wojciech Bochnak  - radni sejmiku województwa dolnośląskiego, Grzegorz Macko - wicemarszałek województwa dolnośląskiego oraz dyrektorzy departamentów i wydziałów w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

Na stoisku regionalnym prezentowane były następujące produkty regionalne z Dolnego Śląska: wędliny tradycyjne, chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym, piwo rzemieślnicze, wino, przetwory z dyni i jagód, miody, mąka, lawenda, świece zapachowe, wyroby ceramiki bolesławieckiej. Na stoisku serwowane były przygotowywane na bieżąco ciepłe potrawy: pierogi, naleśniki i placki ziemniaczane w różnych wariantach smakowych.