rozmiar czcionki: A | A | A


Dolnośląskie święto plonów już za nami...

05.09.2023 11:27

W sobotę 2 września, odbyły się Dożynki Wojewódzkie w Szczepanowie w  gminie Marcinowice. To wyjątkowe wydarzenie stanowiło zwieńczenie dożynek gminnych i powiatowych, gromadząc rolników, społeczność wiejską oraz osoby wspierające rozwój dolnośląskiej wsi.


Uroczyste obchody dożynkowe rozpoczęła Msza Święta w Kościele pod  wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Szczepanowie. Po zakończeniu nabożeństwa, barwny korowód dożynkowy przeszedł na boisko sportowe, gdzie miało miejsce oficjalne rozpoczęcie uroczystości podczas którego, Marszałek Województwa Dolnośląskiego -  Cezary Przybylski, Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego – Andrzej Jaroch, wójt Gminy Marcinowice - Stanisław Leń, Przewodniczący Rady Gminy Marcinowice – Artur Fijołek oraz Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego - Grzegorz Macko, złożyli serdeczne podziękowania rolnikom za ich dotychczasowy trud pracy oraz życzyli obfitych plonów na przyszłe lata.


W trakcie oficjalnej części uroczystości odczytano listy gratulacyjne przekazane przez Prezydenta RP - Andrzeja Dudę, Marszałek Sejmu RP - Elżbietę Witek, Premiera - Mateusza Morawieckiego, podkreślając w ten sposób rangę wydarzenia oraz wyrażając uznanie dla rolników.


Podczas ceremonii dożynkowej odbył się konkurs na „Najpiękniejszy Tradycyjny Wieniec Dożynkowy”, w ramach którego uczestnicy prezentowali własnoręcznie wykonane, pięknie zdobione wieńce dożynkowe, pełne symboliki i lokalnej historii. Wieńce stanowią centralny element obchodów dożynkowych, wyrażając wdzięczność za urodzaj i jedność społeczności wiejskiej, jednocześnie przyczyniając się do pielęgnowania i kontynuowania cennych tradycji.


Wyniki w konkursie na „Najpiękniejszy Tradycyjny Wieniec Dożynkowy”:
I miejsce powiat oławski, gmina Domaniów, wieś Piskorzówek
II miejsce powiat bolesławiecki, gmina Bolesławiec, wieś Osice
III  miejsce powiat wałbrzyski, gmina Czarny Bór, wieś Czarny Bór

Uhonorowani zostali również laureaci konkursu "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” organizowanego przez KRUS. Konkurs jest inicjatywą promującą bezpieczeństwo i zdrowie w rolnictwie, nagradzając gospodarstwa rolne za praktyki i innowacje zwiększające bezpieczeństwo pracy na polu oraz w gospodarstwie.


Podczas dożynek przyznano również odznaczenia "Zasłużony dla Rolnictwa"  które mają na celu  wyróżnienie osób i instytucji, wnoszących istotny wkład w rozwój i promocję rolnictwa oraz działalność na rzecz jego rozwoju i modernizacji. Odznaczenie stanowi wyraz uznania dla tych, którzy przyczynili się do podniesienia jakości i efektywności rolnictwa, a także do utrzymania i promocji polskiej tradycji rolnej.


W ramach stoisk wystawienniczych promowano regionalne produkty żywnościowe. W strefie AGRO miłośnicy rolnictwa mieli okazję zapoznać się zarówno z nowoczesnym, jak i historycznym sprzętem rolniczym.


Po zakończeniu oficjalnej części, uczestnicy dożynek wojewódzkich mogli bawić się przy występach gwiazd, takich jak zespół MIG, Future Folk, Staszek Karpiel Bułecka i Cleo. Wieczór zakończyła udana zabawa taneczna, którą umilił Dolnośląski DJ Team.


Zachęcamy do zapoznania się z:

  1. Listem Prezydenta RP
  2. Listem Marszałka Sejmu RP
  3. Listem Prezesa Rady Ministrów
  4. Filmowym podsumowaniem Dożynek Wojewódzkich