rozmiar czcionki: A | A | A


Dolnośląskie Rozpoczęcie Lata – Święto Granitu Strzegomskiego 2022

21.06.2022 14:12

W dniach 17 - 19 czerwca 2022 roku Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego uczestniczył w „Dolnośląskim Rozpoczęciu Lata – Święcie Granitu Strzegomskiego”, które obfitowało w wiele wydarzeń kulturalnych, sportowych oraz artystycznych. W święcie brali udział m.in. Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego - Pan Grzegorz Macko, Dyrektor Departamentu Obszarów Wiejskich i Zasobów Naturalnych – Pan Grzegorz Suduł, Dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich – Pani Izabela Woronowicz oraz Burmistrz Gminy Strzegom - Pan Zbigniew Suchyta.


Oficjalne rozpoczęcie święta odbyło się w piątek w Strzegomskim Centrum Kultury, podczas którego członkowie zespołu „Kostrzanie” zaprezentowali widowisko muzyczne, nawiązujące do bogactw naturalnych występujących na obszarze gminy Strzegom i pozwolili usłyszeć widzom, jak brzmią dźwięki wydobywające się z kamieni. Miasto również w tym dniu hucznie obchodziło swoje święto, tj. 780-lecie nadania praw miejskich. Wieczorem na głównej scenie w rynku wystąpili: zespół Ślad, Smolasty oraz Roksana Węgiel, którzy porwali publiczność zgromadzoną na strzegomskim rynku.


W sobotę od godziny 10:00 do godziny 18:00 odbył się Festiwal Produktów Regionalnych  – „Made in Dolny Śląsk”, który zgromadził ponad 30 wystawców z terenu województwa. Ponadto na rynku oraz terenie miasta odbyły się biegi na 6 i 12 km, tzw. „Strzegomska Dwunastka”. W biegu na 12 km wzięło udział 127 uczestników, a zwycięzcą został Jan Kaczor z Wałbrzycha, drugie miejsce zajął Pavel Brydl, a na najniższym stopniu podium uplasował się Łukasz Kondratowicz z Kamiennej Góry. Natomiast w biegu na 6 km wzięło udział 77 biegaczy, zwyciężył Sebastian Borowczyk z Poznania, drugie miejsce zajął Michał Bąk, a trzecie Mateusz Prokop. Przez rynek przeszedł również Przemarsz Bractw Rycerskich oraz przez cały dzień odbywały się warsztaty kamieniarskie. Wieczorem pod główną sceną zebrała się liczna publiczność, aby wysłuchać koncertów: Ekipy z Miasta, Pogwizdani, Power Play oraz głównej gwiazdy wieczoru Czadomana.


Ostatni dzień wydarzenia rozpoczęła XXXVI Regionalna Giełda Minerałów - lokalni wystawcy i kolekcjonerzy pokazali wyjątkowe okazy minerałów w tym: agaty, kwarce, turkusy. Odbyła się również „Truskawkowa niedziela” podczas której, sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich zaprezentowały wspaniałe i pyszne wypieki i wyroby z truskawki. Strzegom został również opanowany przez bractwa rycerskie, odbył się turniej rycerski. Na zakończenie dnia strzegomski rynek wypełnił się po brzegi, a na scenie wystąpili: Orkiestra Na Dużym Rowerze, Dawid Kwiatkowski oraz zespół Wilki.