rozmiar czcionki: A | A | A


Dolnośląskie przysmaki docenione

01.09.2011 15:18

Wrzos kwitnie, pszczoły pracują, a Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpisał 25 sierpnia br. przemkowskie pierniki miodowe na Listę Produktów Tradycyjnych. Dolny Śląsk został doceniony!

www.wrzosowakraina.pl

Przemków położony jest w powiecie polkowickim, na skraju Borów Dolnośląskich, związanych wielowiekową tradycją z bartnictwem i pszczelarstwem. Przemkowskie pierne ciasteczka z pewnością zagoszczą na organizowanym tam Festiwalu Miodu i Wina (24-25.09.br.)

Czym piernik powinien się wyróżnić, aby dostać się na taką listę? Autor wniosku o zarejestrowanie produktu musi wykazać, że konkretną potrawę lub napitek wytwarza się na danym terenie od co najmniej 25 lat, zgodnie z tradycyjną metodą produkcji. Na potwierdzenie tego należy przedstawić źródła historyczne, np. stare przepisy, zapiski w literaturze, artykułach prasowych. Często jednak zdarza się, że matka przekazuje córce tajemną recepturę tylko słowem, nie pozostawiając po sobie żadnych zapisanych karteczek. Badania etnograficzne stanowią w takich przypadkach olbrzymią pomoc przy promocji regionalnych smaków. Istotne jest, że oceniony, doceniony i wpisany na listę zostaje wyłącznie produkt, nie zaś konkretny producent.

Wyróżnień jest więcej. Słonina marynowana, mięso w kawałkach domowe, szynka wieprzowa i kiełbasa z Niemczy k. Dzierżoniowa to kolejne smakołyki na liście. Historia ich wytwarzania rozpoczęła się na długo przed epoką powszechności lodówek w każdym wiejskim domu. Jedynym zastosowanym wówczas konserwantem była ludzka pomysłowość (plus dym z wędzarni). Dziś się to nie zmieniło. Mięsne przetwory niemczańskie przetrwały przygotowanie, suszenie i przechowywanie w znakomitym stanie, a  może i stały się przez to smaczniejsze. Przez tradycję właśnie!

Województwo Dolnośląskie wypromowało już 29 takich produktów!