rozmiar czcionki: A | A | A

Za nami IX Przegląd Zespołów Teatralnych Osób Niepełnosprawnych w Brunowie.

09.11.2022 12:27

Pomysłodawcami i głównymi organizatorami Przeglądu był Zespół Placówek Edukacyjno–Wychowawczych w Lwówku Śląskim oraz Fundacja Pomocy Niepełnosprawnym „Płakowice”.

Od początku istnienia niezmiennie celem Przeglądu jest przełamanie stereotypów w stosunku do osób niepełnosprawnych panujących wśród osób zdrowych, uwrażliwianie na potrzeby osób niepełnosprawnych.
Pokazanie ich mocnych stron. Niwelowanie barier w uczestniczeniu w życiu społecznym oraz dobra zabawa.
Wśród zaproszonych gości nie zabrakło  przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Bogusława Kulińska – Dyrektor Wydziału Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego podziwiała talent młodych artystów na scenie.
Wszystkich przybyłych w imieniu organizatorów powitali Marek Sokołowski – Dyrektor ZPEW w Lwówku Śląskim i Eugeniusz Ścigan Wiceprezes Fundacji Pomocy Niepełnosprawnym ”PŁAKOWICE”.
Po dwóch latach przerwy spotykamy się w przepięknym miejscu, gościnnym Pałacu Brunów, tutaj ukłony dla gospodarzy Państwa Rzeźwickich, którzy już od wielu lat przyjmują nas w tym pięknym wnętrzu. Mam nadzieję, że te dwa lata przerwy, czas oczekiwania będzie dzisiaj wynagrodzony. Przyszliście do teatru. Jest teatr, jest scena, jest nagłośnienie, jest scenografia… – mówił witając przybyłych gości Dyrektor Sokołowski, który przypomniał słowa piosenki Zbigniewa Wodeckiego pt.: „Teatr uczy Nas żyć”.


„Patrz, oto teatr, przyszedłeś, boś chciał
Bo tu mądrzej lub chociaż zabawniej
Bo wiadomo, kto gra
Z kogo śmiech, nad kim łza
I że nic się nie stanie naprawdę
…”

Radości z udziału w kolejnym już Przeglądzie nie kryła  Bogusława Kulińska - Dyrektor Wydziału Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w UMWD – Po wizycie tutaj w Brunowie podczas Przeglądu Zespołów Teatralnych Osób Niepełnosprawnych wracam do Wrocławia z takim niesamowitym bagażem dobrych emocji, dobrych wrażeń i to nadaje mi wiatru w żagle na dalszą moją pracę zawodową, jak również życie prywatne. Pani Dyrektor złożyła serdeczne podziękowania dla organizatorów wydarzenia ale także dla wszystkich uczestników, opiekunów a w szczególności małych artystów za zaangażowanie i wkład w organizację.
To kolejna edycja festiwalu osób o wielkim sercu, osób o wielkiej wrażliwości, wielkiej miłości a także osób bardzo szczerych, prawdziwych i bardzo ważnych w naszym życiu. – podkreślał Starosta Lwówecki Pan Daniel Koko, który nie krył radości z faktu, iż po tych latach covidowych dyrekcja ZPEW, jak i zarząd Fundacji Płakowice przy współpracy z Państwem Rzeźwickimi, właścicielami Pałacu Brunów powrócili do organizacji Przeglądów.