rozmiar czcionki: A | A | A

Za nami Dolnośląski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnościami

20.05.2022 10:51

13 maja 2022 roku odbył się piknik integracyjny pn. “Praca - Edukacja - Niezależność”, który został zorganizowany z okazji obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnościami przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przy wsparciu Opery Wrocławskiej oraz dolnośląskich instytucji, organizacji pozarządowych i jednostek samorządu województwa działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

- Szanowni Państwo, po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią ogromną radością jest znów spotkać się przy Operze Wrocławskiej i wspólnie pokazać potencjał osób z niepełnosprawnościami, oraz zaprezentować działania instytucji i organizacji pozarządowych działających na rzecz naszego środowiska - powiedział na rozpoczęciu ze sceny Paweł Parus, Pełnomocnik Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Wraz z nim piknik współprowadziła Patrycja Jenczmionka, dziennikarka Radia Rodzina i laureatka ubiegłorocznej edycji konkursu Lodołamacze 2021.


Na integracyjny piknik zaproszone zostały organizacje i instytucje współpracujące z samorządem województwa dolnośląskiego, które w otwartej przestrzeni publicznej zaprezentowały swoje działania, usługi i wyroby dedykowane dla osób z niepełnosprawnościami lub wytwarzane przez nich.


- To jest taki czas, w którym dobrze jest mówić o tym, że każdy ma prawo do tego żeby żyć godnie. Każdy ma prawo, żeby realizować się społecznie i zawodowo. Wreszcie każdy ma prawo spełniać swoje marzenia - powiedział na powitanie Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek Dolnego Śląska.


Podczas pikniku do dyspozycji odwiedzających były liczne stoiska prowadzone przez dolnośląskie instytucje i organizacje pozarządowe. Z kolei na scenie zgromadzeni goście mogli podziwiać dzieci, niepełnosprawnych artystów, poezję napisaną przez osoby z niepełnosprawnościami i opiekunów, formy teatralne i występ artystów Opery Wrocławskiej.


- To był bardzo udany dzień. Imprezę odwiedziło kilkaset osób, których uśmiech najlepiej świadczył o dobrej zabawie. Bardzo dziękujemy wszystkim organizacjom i instytucjom, które wystawiły swoje stoiska oraz artystom, którzy przygotowali widowiskowy program na scenie. Dziękuję także pracownikom Urzędu Marszałkowskiego za pomoc w przygotowaniu tego ważnego wydarzenia, – podsumowuje - Bogusława Kulińska, dyrektor Wydziału Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.


Zachęcamy do obejrzenia krótkiej relacji filmowej z pikniku:
https://www.youtube.com/watch?v=upmf66ldDV8


Wystawcy stoisk podczas pikniku:
Dolnośląski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 12 dla Niesłyszących i Słabosłyszących we Wrocławiu
Dolnośląski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 13 dla Niewidzących i Niedowidzących we Wrocławiu
Klub Sportowy „SPRINT” Wrocław
WTZ Tymonix Ścinawa   
WTZ Ostoja Wrocław
WTZ Legnica
WTZ Jawor
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Cafe Równik
PSONI w Głogowie
Fundacja L’Arche
Fundacja „Ładne Historie”
Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci
OCzP SUWEREN
Polski Związek Niewidomych we Wrocławiu
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych we Wrocławiu
Urząd Statystyczny
Narodowy Fundusz Zdrowia
ZAZ Jelenia Góra
ZAZ Jelenia Góra
ZAZ Wrocław
ZAZ Oława
ZAZ Świerzawa
ZAZ Celestyn w Mikoszowie
Klub Sportowy „REN-BUT”
Fundacja Imago
Wojewódzkie Zrzeszenie Sportowe Niepełnosprawnych Start Wrocław
Stowarzyszenie Bonitum
IMAGO, BONITUM
Federacja Kibiców Niepełnosprawnych (Stowarzyszenie Klub Kibiców Niepełnosprawnych Śląska Wrocław, Karkonoski Klub Kibiców Niepełnosprawnych)   
Stowarzyszenie Progres - Stanisław Francuz
WTZ Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych w Wałbrzychu
Terenowe Pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskich