rozmiar czcionki: A | A | A

Środki aktualnie dostępne w trybie art. 19a: środki PFRON - 90 000,00 PLN, środki BWD - 0,00 PLN     Wzory umów

Wizyta premiera Morawieckiego i Pełnomocnika Rządu w Miliczu

04.10.2021 12:00

Przez dwa dni - 23 i 24 września Milicz był w centrum uwagi społeczności osób z niepełnosprawnościami na Dolnym Śląsku. Było to związane z wizytą Premiera Mateusza Morawieckiego i Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Pawła Wdówika. W spotkaniach uczestniczyli m.in. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Wizyta premiera Morawieckiego w Miliczu

Spotkanie z Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób z Niepełnosprawnościami


W czwartek 23 września odbyło się spotkanie Pawła Wdówika, Pełnomocnika Rządu ds, Osób z Niepełnosprawnościami z rodzicami osób dzieci niepełnosprawnych i przedstawicielami samorządu województwa dolnośląskiego: Marcinem Krzyżanowskim - wicemarszałkiem Dolnego Śląska, Pawłem Parusem – Pełnomocnikiem Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami, Jerzym Komorowskim - dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych, Bogusławą Kulińską - dyrektorem Wydziału Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i Amelią Dymarek – Koordynatorem ds. Dostępności UMWD.


Podczas spotkania poruszono wiele wątków związanych z trudnościami, z jakimi mierzą się rodzice wychowujący niepełnosprawne dzieci. Pełnomocnik rządu przedstawił z kolei wiele najnowszych pomysłów mających na celu poprawę sytuacji nie tylko rodzin, ale także całego środowiska. Wiele uwagi poświęcił dodatkowym środkom, które w 2022 roku zasilą kasę Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Całe spotkanie było transmitowane na żywo na profilach Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych oraz zaprzyjaźnionych organizacji i samorządów.


Pan minister odwiedził także mieszkania wytchnieniowe w Krośnicach, a wieczorem uczestniczył w spotkaniu z przedstawicielami samorządu województwa, którego gospodarzem była prezes Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, Pani Alicja Szatkowska.
 
Wizyta Premiera Morawieckiego i otwarcie Milickiego Centrum Wsparcia Capitol


W piątek 24 września nastąpiło oficjalne otwarcie Milickiego Centrum Wsparcia Capitol. Nowo powstały ośrodek znajduje się przy ul. Kościuszki 9, w miejscu dawnego milickiego kina, po którym odziedziczył on nazwę (z łac. nawiązującą do faktu, że będzie prowadzony „z głową”). Capitol jest placówką skierowaną przede wszystkim do najmłodszych dzieci, które są tam kompleksowo diagnozowane przez zespół specjalistów, a następnie uczestniczą w rozmaitych zajęciach terapeutycznych z wykorzystaniem nowatorskiego sprzętu (np. lustra weneckie z elektrycznymi roletami, regulowane oświetlenie czy system Kinesis wykorzystywany przy zajęciach integracji sensorycznej).


Część oficjalna uroczystości otwarcia MCW Capitol rozpoczęła się krótką konferencją prasową z udziałem Mateusza Morawieckiego - Premiera Rzeczypospolitej Polskiej, Pawła Wdówika – Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Edyty Defratyki – właścicielki budynku i głównej sponsorki nowo otwartej placówki, a także Alicji Szatkowskiej – Prezes MSPDiON i Agnieszki Szatkowskiej-Paterek – Dyrektor MCW Capitol. Na uroczystości pojawili się także m.in. Mirosława Stachowiak-Różecka – Poseł na Sejm RP, Jarosław Obremski – Wojewoda Dolnośląski, Bogusława Kulińska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, zaproszeni goście (w tym darczyńcy naszej organizacji), a wszystko transmitowały największe krajowe telewizje. Podczas tego krótkiego wystąpienia z ust premiera padła deklaracja o przyznaniu blisko miliarda złotych na pomoc osobom z niepełnosprawnościami (poprzez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).


Po konferencji nadszedł czas na symboliczne przecięcie wstęgi oznaczające oficjalne otwarcie nowej placówki. Dokonali tego uczestnicy konferencji prasowej, którym pomagał Olek – jeden z małych pacjentów MCW Capitol. Następnie ksiądz Grzegorz Michalski – Proboszcz Parafii pw. św. Anny w Miliczu dokonał poświęcenia lokalu. Po tym przyszedł czas na krótkie zwiedzanie nowego obiektu, w którym uczestniczyli Premier Mateusz Morawiecki i Minister Paweł Wdówik.