rozmiar czcionki: A | A | A

Trwa Narodowy Spis Powszechny - osoby o szczególnych potrzebach

12.04.2021 12:56

1 kwietnia br. na terenie całej Polski rozpoczęło się najważniejsze, obowiązkowe badanie statystyczne – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). NSP to czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy”. NSP obejmuje całą populację, co oznacza, że dane uzyskiwane w wyniku spisu powszechnego pochodzą od wszystkich obywateli. Co istotne, w przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, jak np. wyznanie, narodowość czy stopień niepełnosprawności, NSP jest jedynym źródłem danych.

Ze względu na to, że spis będzie prowadzony przede wszystkim metodą samospisu internetowego, dotarcie z tą informacją do każdego mieszkańca Dolnego Śląska jest niezwykle ważne, szczególnie w warunkach trwającej epidemii.
Każdy mieszkaniec Polski jest zobowiązany samodzielnie przeprowadzić samospis za pomocą specjalnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego pod adresem https://spis.gov.pl/.


W sytuacji braku możliwości samodzielnego spisania się przez Internet, można spisać się dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 lub udać się do Urzędu Gminy, gdzie pracownik biura spisowego pomoże wypełnić formularz na przygotowanym stanowisku komputerowym. Szczegółowe informacje o sposobach spisania się znaleźć można pod adresem https://spis.gov.pl/jak-mozna-sie-spisac/. Pod tym adresem dostępny jest także wykaz punktów spisowych znajdujących się na terenie województwa dolnośląskiego. Kilka informacji o sposobie obsługi osób ze szczególnymi potrzebami znaleźć można w załączonym materiale.


Spis powszechny przeprowadzany jest raz na 10 lat. Jest bardzo ważny dla każdego z nas ponieważ dostarcza wielu cennych informacji o naszym społeczeństwie. Na podstawie danych zebranych w spisie odpowiednie jednostki będą mogły podejmować decyzje odnośnie kształtowania polityki społecznej czy gospodarczej, co przekłada się w efekcie na życie nas wszystkich.


Dlatego Urząd Statystyczny we Wrocławiu zaprasza Państwa do współpracy na rzecz promocji NSP 2021 i prosi m.in. o:
•    możliwość zamieszczania na Państwa stronach internetowych oraz na profilach w mediach społecznościowych (o ile Państwo dysponują takimi profilami) przygotowanych materiałów promocyjnych w wersji elektronicznej (plakaty, ulotki, banery, filmiki), które można pobrać ze strony dedykowanej NSP 2021 https://spis.gov.pl/materialy-do-pobrania/ ,
•    popularyzowanie samospisu internetowego, jako bezpiecznej i bezkosztowej formy spisania się,
•    przekazywanie informacji o spisie przy wykorzystaniu marketingu szeptanego,
•    obserwowanie Urzędu Statystycznego we Wrocławiu w mediach społecznościowych (Twitter, Facebook) i udostępnianie treści dalej.Z ramienia Urzędu Statystycznego we Wrocławiu, osobą do kontaktu w sprawach związanych z promocją NSP 2021, jest Agata Girul (e-mail: a.girul@stat.gov.pl, tel. 668 646 221) oraz Alicja Pietrusiewicz (e-mail: a.pietrusiewicz@stat.gov.pl, tel. 693 999 830).