rozmiar czcionki: A | A | A

Otwarcie Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego

07.12.2020 13:04

W piątek, 4 grudnia we Wrocławiu odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego prowadzonego przez Fundację Potrafię Pomóc. To pierwszy tego typu ośrodek w Polsce. Ponad 50 lekarzy specjalistów i terapeutów będzie kompleksowo wspierało osoby z chorobami rzadkimi, ultrarzadkimi i niepełnosprawnościami oraz ich rodziny i najbliższych.

Otwarcie Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego

Gospodarzem spotkania był Adam Komar, prezes Fundacji Potrafię Pomóc. Samorząd województwa dolnośląskiego reprezentował Paweł Parus, Pełnomocnik Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Wśród zaproszonych gości obecny był m.in. Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób z Niepełnosprawnościami.


- Każda tego typu placówka na Dolnym Śląsku to ogromny powód do radości. W tym przypadku warto podkreślić, że dedykowana jest ona osobom z chorobami rzadkimi, a więc grupie, która do tej pory nie miała wystarczającego wsparcia. Bardzo podoba mi się pomysł nadania imienia ośrodka. Bartłomiej Skrzyński był osobą, która w szczególny sposób przyczyniła się do aktywizacji środowiska osób z niepełnosprawnościami i poprawy wizerunku “wózkersów”, jak nazywał ludzi poruszających się na wózkach - podkreśla Paweł Parus.


W czasie uroczystości nastąpiło oficjalne nadanie Centrum imienia śp. Bartłomieja Skrzyńskiego oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy ku czci jego pamięci. -  Bartłomiej Skrzyński konsekwentnie dążył do poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnościami, własnym przykładem udowadniał, że można żyć pełnią życia, wspierać innych, realizować innowacyjne pomysły – pomimo choroby i niepełnosprawności. Bartłomiej Skrzyński był też przyjacielem, „dobrym duchem” naszej Fundacji i wspaniałym człowiekiem, dlatego pragniemy kontynuować jego misję i działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami - podkreśla Adam Komar.


Ważną częścią uroczystości było ogłoszenie laureatów i wręczenie certyfikatów „Wrocław bez Barier”. W czasie wydarzenia zaprezentowano wizualizację Kompleksu Potrafię Pomóc, pierwszego w Polsce ośrodka edukacyjno-rehabilitacyjny z Domem Samodzielności dla Osób z zespołem Pradera i Williego. Obiekt powstanie we Wrocławiu przy ulicy Melioranckiej.


Retransmisję wydarzenia można obejrzeć na kanale YouTube Fundacji Potrafię Pomóc:
https://www.youtube.com/channel/UCBFDSk8SA77k0mzrJpAc9pQ