rozmiar czcionki: A | A | A

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

03.12.2020 11:32

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Jego celem jest przybliżenie problemów, z jakimi borykają się na co dzień osoby z różnorakimi niepełnosprawnościami. Dzisiejszy dzień jest ponadto okazją do zwiększania świadomości i kształtowania pozytywnych postaw wobec osób z dysfunkcjami.

Samorząd województwa dolnośląskiego od wielu lat wspiera środowisko osób z niepełnosprawnościami. W ramach Departamentu Spraw Społecznych (dyr. Jerzy Komorowski) funkcjonuje Dział Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami (dyr. Bogusława  Kulińska), w którym pracuje na co dzień 12  osób. Głównymi zadaniami tego działu jest wspieranie i rozliczanie Zakładów Aktywności Zawodowej, organizacja konkursów dla organizacji pozarządowych oraz dystrybucja środków przeznaczonych na remonty obiektów służących rehabilitacji. W zarządzie województwa za ten obszar odpowiada wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.


Od 2015 roku w urzędzie marszałkowskim pracuje Pełnomocnik Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Rolę tę pełni Paweł Parus, na co dzień poruszający się na wózku inwalidzkim. Pełnomocnika powołał  Marszałek Dolnego Śląska, Cezary Przybylski, m.in. w celach konsultowania i reprezentowania w sprawach związanych z działaniami na rzecz osób z niepełnosprawnościami.


W 2020 roku utworzone przez Departamencie Spraw Społecznych stanowisko Koordynatora ds. Dostępności. Funkcję tę sprawuje Amelia Dymarek. Odpowiada za wdrażanie ustaw o dostępności w urzędzie marszałkowskim oraz jednostkach podległych.


Od wielu lat działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami urzędu marszałkowskiego wspiera Społeczna Wojewódzka Rada ds. Osób Niepełnosprawnych. Składa się z 7 osób reprezentujących organizacje pozarządowe i samorządy. Obecnie przewodniczący rady jest Piotr Kuźniak.


Informacji o działaniach samorządu województwa dolnośląskiego na rzecz osób z niepełnosprawnościami należy szukać na stronach:


Wierzymy, że nasza że codzienna praca na rzecz osób z niepełnosprawnościami przyczyni się do poprawy sytuacji środowiska, likwidacji barier oraz przełamania stereotypów. Wszystkim osobom z niepełnosprawnościami życzymy ogromu determinacji i optymizmu, tak bardzo potrzebnego do rozwiązywania codziennych przeszkód.