rozmiar czcionki: A | A | A

Konwent Przedstawicieli Urzędów Marszałkowskich działających w obszarze wspierania osób niepełnosprawnych

14.11.2012 12:48

Dziś we Wrocławiu rozpoczęło się dwudniowe spotkanie pracowników merytorycznych urzędów marszałkowskich i regionalnych ośrodków polityki społecznej realizujących zadania w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Wicemarszałek Radosław Mołoń wziął dziś udział w uroczystościach otwarcia konwentu.

Głównym celem spotkania jest omówienie bieżących problemów przy realizacji zadań oraz stworzenie platformy wzajemnej wymiany doświadczeń wśród województw. Jednym z tematów spotkania jest wymiana informacji w sprawie przekazania programu pn. „STUDENT II” do Urzędów Marszałkowskich, jako potencjalnych realizatorów oraz wspólne przeanalizowanie zmiany w przepisach ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a także nowe rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakładów aktywności zawodowej.


W trakcie spotkania odbędą się również warsztaty mające na celu przybliżenie Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych oraz dostępności dokumentów elektronicznych i stron internetowych dla osób niepełnosprawnych.


Dwudniowe warsztaty prowadzone są w miejscu, w którym swoją działalność prowadzi Wrocławski Zakład Aktywności Zawodowej, Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjne Stowarzyszenia „Ostoja”. Ponieważ bez współdziałania z organizacjami pozarządowymi, skupiającymi osoby niepełnosprawne, samorządowcom byłoby trudno w pełni realizować działania na rzecz osób niepełnosprawnych, w trakcie konwentu uczestnicy warsztatów poznają organizacje pozarządowe, które z ogromnym zapałem, niezwykłą pracowitością i kreatywnością prowadzą działania na rzecz integracji środowisk pełno i niepełnosprawnych na terenie Województwa Dolnośląskiego. Przedstawiciele organizacji przedstawią swoje główne projekty i podzielą się swoimi doświadczeniami. Temu celowi służyć będzie również zaproszenie na spektakl Teatru ARKA. W ten sposób spotkanie integrujące osoby odpowiedzialne za kształtowanie polityki na rzecz osób niepełnosprawnych w różnych województwach zostanie połączone z prezentacją dobrych praktyk w regionie.