rozmiar czcionki: A | A | A

Konferencja „Jakość życia osób niepełnosprawnych na początku XXI wieku

14.06.2016 13:24

63 referaty zaprezentowano podczas dwudniowej międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Jakość życia osób niepełnosprawnych na początku XXI wieku”, zorganizowanej przez: Uniwersytet Wrocławski, Urząd Statystyczny we Wrocławiu, Fundację „Nie widzę problemu” i SKN Rising Business Leaders.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął marszałek województwa dolnośląskiego – Cezary Przybylski. Jednym z prelegentów był Paweł Parus – pełnomocnik marszałka ds. osób niepełnosprawnych, który mówił o działaniach urzędu marszałkowskiego na rzecz poprawy sytuacji środowiska osób z niepełnosprawnościami oraz aktywnie włączał się w wiele dyskusji.

Główny cel konferencji to pobudzenie środowiska naukowego i biznesowego do działań na rzecz osób niepełnosprawnych poprzez ukazanie zarówno problemów z jakimi zmagają się w życiu codziennym, jak i korzyści płynących ze wsparcia tego środowiska. Założeniem organizatorów były ponadto identyfikacja i prezentacja podstawowych problemów prawnych, medycznych, ekonomicznych i społecznych osób niepełnosprawnych oraz propozycje ich konkretnych rozwiązań. W trakcie konferencji przedstawione zostały różne aspekty życia osób niepełnosprawnych w kontekście jego jakości. Wiele uwagi poświęcono problematyce wykluczenia i integracji niepełnosprawnych ze społeczeństwem, m.in. poprzez porównanie polskich rozwiązań z tymi, jakie funkcjonują zagranicą.

Adresatami konferencji były osoby niepełnosprawne wraz z asystentami, organizacje zrzeszające i działające na rzecz osób niepełnosprawnych, pracownicy centrów pomocy rodzinie i ośrodków wspierania rodziny, przedstawiciele instytucji samorządowych zajmujących się sprawami osób niepełnosprawnych oraz środowisko akademickie zawodowo związane z problematyką niepełnosprawnych.