rozmiar czcionki: A | A | A

III Dolnośląski Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Ścinawie

08.12.2021 17:28

7 grudnia w Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie odbył się III Dolnośląski Kolorowy Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Wśród zaproszonych gości był Paweł Parus, pełnomocnik marszałka ds. osób z niepełnosprawnościami.

III Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Ścinawie

Organizatorami festiwalu były Fundacja Tymonix ze Ścinawy i Stowarzyszenie Równe Szanse z Lubina. Podczas finałowej gali twórcy pokazali swoje rękodzielnicze prace wykonane podczas warsztatów w ramach realizowanego projektu. Na scenie wystąpili z kolei artyści, którzy brali udział w zajęciach teatralnych i wokalno-tanecznych. Do Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie przybyło w sumie ponad 200 osób z 13 powiatów Dolnego Śląska.


Poza twórcami i artystami biorącymi udział w tegorocznej edycji projektu w centrum kultury pojawili się także specjalni goście:
•    Paweł Parus, pełnomocnik marszałka ds. osób z niepełnosprawnościami;
•    Jadwiga Musiał, przewodnicząca Rady Powiatu Lubińskiego,
•    Władysław Siwak, wicestarosta powiatu lubińskiego;
•    Krystian Kosztyła, burmistrz Ścinawy;
•    Monika Żogalska, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Ścinawie;
•    Kamila Grabka-Lewin, dyrektor Ośrodka Działań Edukacyjnych i Twórczych w Ścinawie;
•    Anna Podbucka, dyrektor Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie.


- Tego typu inicjatywy przynoszą ogromną radość i oddech od szarej często codzienności osób borykających się z różnorakimi niepełnosprawnościami. Seria warsztatów, w których uczestniczyli beneficjenci projektu była z pewnością ciekawym doświadczeniem, ale już występ podczas festiwalowej gali to dla wielu po prostu spełnienie marzeń. Organizatorom należą się gratulacje i podziękowania, bo to właśnie ich zaangażowanie pobudza pasję i daje możliwość jej realizacji - podkreśla Paweł Parus.


- Pozyskane na projekt środki pozwoliły na zakup niezbędnych materiałów i zaangażowanie instruktorów i wolontariuszy. Niepełnosprawni uczestniczyli w różnych inicjatywach, dzięki czemu objawiło się wiele talentów. Przy okazji wszyscy dobrze się bawili, integrowali i przełamywali własne bariery. Koszt realizacji „III Dolnośląskiego Kolorowego Festiwalu Osób Niepełnosprawnych” to około 64 tys. zł, z czego blisko 40 tys. zł to wsparcie od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego - podsumowuje Dorota Giżewska, prezes Fundacji „Przystań” w Ścinawie.