rozmiar czcionki: A | A | A

Gala 23. Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnościami Intelektualnymi „Albertiana”.

03.04.2023 13:33

We wtorek, 28 marca, Kraków ponownie stał się stolicą sztuki osób z niepełnosprawnością. W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, odbyła się Gala 23. Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnościami Intelektualnymi „Albertiana”.

Festiwal organizowany jest przez Fundację im. Brata Alberta oraz Fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko”, która działa od 2003 roku i wsparła do tej pory leczenie, rehabilitację  i edukację ponad 40 tysięcy  osób z niepełnosprawnością intelektualną w całej Polsce.

Galę poprowadziły -  Anna Dymna i Lidia Jazgar. Podczas wydarzenia można było podziwiać efekty twórczej pracy artystów z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. Przedstawienia przygotowane przez osoby niepełnosprawne uświadamiają nam jak ważna jest obecność drugiej osoby, która przynosi radość i czyni nasze życie lepszym.

Podczas festiwalu wyłoniono laureatów z poszczególnych województw w tym z województwa dolnośląskiego. Gdy  uniosła się Kurtyna Siemiradzkiego na scenie w blasku reflektorów znaleźli się różnoracy artyści. Wśród laureatów nagrodzono Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas w Lwówku Śląskim. W kategorii solistów zwyciężczynią została Elżbieta Rakowska z Warsztatu Terapii Zajęciowej „Przytulisko” w Lubinie, która zaśpiewała piosenkę z repertuaru Maryli Rodowicz  „Dobranoc, panowie”.

 

Dla laureatów w imieniu  Marszałka Województwa Dolnośląskiego nagrody wręczyła Bogusława Kulińska – dyrektor Wydziału Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

 

Gośćmi  specjalnymi wydarzenia byli: Lidia Jazgar, Joanna Kulig, Ryszard Brączek, Konrad Mastyło, Grzegorz Turnau.


Gala była też okazją do uhonorowania Medalem Św. Brata Alberta osób szczególnie  zaangażowanych w prace społeczne na rzecz osób  z niepełnosprawnościami. Laureatami medalu  Świętego Brata Alberta za rok 2022 zostali: Joanna Kulig, Piotr Zieliński, Cecylia Chrząścik oraz Alexander Kurek.

Gala Albertiany 2022 już za nami. To było niezwykle  cenne i ciekawe doświadczenie dla niepełnosprawnych artystów. Już za rok czekamy z niecierpliwością na kolejną odsłonę gali.