rozmiar czcionki: A | A | A

Wolontariat od jakiegoś czasu stał się bardzo popularną ideą, wiele osób spędza w ten sposób czas i nie trzeba ich do tego przekonywać. Można znaleźć też takich, którzy słysząc o "pracy za darmo" uśmiechają się ironicznie. Jak to właściwie jest z wolontariatem i w tak naprawdę czym jest wolontariat?

Jeśli będziemy chcieli znaleźć definicję to możemy powiedzieć: "Wolontariat - bezpłatne, dobrowolne, świadome działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno-koleżeńsko- przyjacielskie. Rodzaje wolontariatu: bezterminowy, krótkoterminowy, jednorazowy, okresowy, indywidualny, grupowy itd."

Jakkolwiek definicja to nie wszystko, za każdą definicją kryje się pewna filozofia. Przede wszystkim praca wolontariusza nie powinna różnić się od zwykłej pracy tylko tym, że nie dostaje on za nią wynagrodzenia. Zamiast wynagrodzenia wolontariusz powinien mieć inne korzyści: świadomość, że robi coś dla innych i ma to sens, poznawania nowych metod pracy czy też darmowe szkolenie w miejscu odbywania wolontariatu. Dlatego pamiętaj, żeby uważnie wybierać miejsce odbywania wolontariatu i mieć świadomość, że też powinieneś w pewien sposób zyskiwać będąc wolontariuszem.

W tym dziale znajdziesz informacje o ciekawych projektach wolontariackich czy też o tym jak wyjechać na wolontariat europejski.