rozmiar czcionki: A | A | A



Za nami Gala Wręczenia 46. Nagrody Kulturalnej Śląska 2022

27.09.2022 13:48

W ubiegłą sobotę odbyła się Gala Wręczenia 46. Nagrody Kulturalnej Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii. Na zaproszenie Borisa Pistoriusa – Dolnosaksońskiego Ministra Spraw Wewnętrznych i Sportu, do Niemiec przybyła delegacja Dolnego Śląska - Krzysztof Maj - Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Dyrektor Wydziału Kultury Olga Chrebor i przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, przedstawiciele Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz grono byłych laureatów oraz przyjaciół Nagrody. Wszyscy zgromadzili się w Oldenburgisches Staatstheater, gdzie miało miejsce wręczenie Nagrody.

Nagrodę Główną otrzymała Agnieszka Ostapowicz, artystka związana z Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu. Została wyróżniona za zasługi na rzecz porozumienia, muzyczne wsparcie młodzieży oraz rolę ambasadorki kulturowego krajobrazu Śląska i krzewienie idei „Muzyki bez granic”. W latach 1999-2015 prowadziła „Młodą Polsko-Niemiecką Filharmonię”, dzięki której dzieci z obu krajów miały okazję rozwijać się muzycznie oraz nawiązywać międzynarodowe przyjaźnie. Jest także inicjatorką międzynarodowego festiwalu „Young Classic Wratislavia” oraz licznych inicjatyw Fundacja Pro Arte, działającej na rzecz porozumienia przez sztukę.

Drugą laureatką została dr Beate Störtkuhl, uhonorowana za budowanie mostów oraz zaangażowanie na rzecz wspólnego dziedzictwa kulturowego. Jest ekspertką w dziedzinie historii sztuki Śląska. Angażuje się w licznych gremiach naukowych, które zajmują się tematyką kultury niemieckiej i polskiej. Opublikowała liczne prace naukowe, książki i monografie o śląskiej historii i teraźniejszości. Współtworzyła także duże transgraniczne projekty, konferencje i publikacje. W swojej pracy podkreśla powiązania, które z powodu Żelaznej Kurtyny przez lata były świadomie zakrywane.

Nagrodę Specjalną przyznano dr Ingrid Hartmann, która zaangażowała się w odbudowę zrujnowanego pałacu w Pakoszowie, niegdyś należącego do przodków jej męża. Zabytek łączy przeszłość regionu z jego europejską teraźniejszością. Pałac stał się miejscem połączenia narodów tworzących historię śląskich Karkonoszy oraz międzynarodowych spotkań kulturalnych.

Wszystkim Laureatkom serdecznie gratulujemy!