rozmiar czcionki: A | A | AWystawa „Tysiące, miliony, miliardy. Skarb z Lutomierza w Muzeum Papiernictwa” w Dusznikach-Zdroju do stycznia 2022 r. dostępna dla zwiedzających.

26.10.2021 10:23

Podczas prac remontowych wieży i dachu kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Lutomierzu koło Ząbkowic Śląskich, jesienią, 2018 r., odkryta zostaje „kapsuła czasu”, pamiętająca moment wcześniejszego remontu świątyni w okresie międzywojennym. Nosi w sobie intrygującą zawartość – spisane niemal sto lat temu dokumenty oraz sporą ilość… pieniędzy -  banknotów i monet. To niemieckie pieniądze inflacyjne.

Choć w chwili zamykania kapsuły czasu, wartość wyjątkowego skarbu z Lutomierza sięgała zaledwie… kilkudziesięciu fenigów, nie sposób zaprzeczyć, że posiada on niezwykłe znaczenie historyczne, będąc symbolem ogromnej inflacji, która w latach 20. XX w. dotknęła wiele krajów, doprowadzając ich obywateli do skrajnego ubóstwa.

Celem wystawy „Tysiące, miliony, miliardy. Skarb z Lutomierza w Muzeum Papiernictwa” jest wyjaśnienie odbiorcy czym jest inflacja lub hiperinflacja; zjawisko ekonomiczne o niezwykłej sile rażenia, bardzo negatywnie wpływające na gospodarkę, a co za tym idzie
na codzienne życie zwykłych ludzi. Przebieg inflacji jest na ogół podobny, lecz przyczyny mogą się diametralnie różnić. To właśnie spróbujemy udowodnić na wystawie, na przykładzie prezentacji przebiegu inflacji w różnych państwach, m.in. na Węgrzech, w Niemczech czy w Zimbabwe.

Zapraszamy!