rozmiar czcionki: A | A | A



Wystawa „Twarze Królowej Elżbiety II” już otwarta dla zwiedzających w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu!

21.02.2022 07:30

Materiały prasowe Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Z okazji 70 rocznicy panowania królowej Elżbiety II, Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu przygotowało wystawę, która przedstawiać będzie wybrane aspekty z życia i panowania monarchini, ilustrowane zagranicznymi znaczkami pocztowymi z bogatej kolekcji. Wystawa potrwa od 16 lutego do 30 kwietnia 2022 r.

Wystawę otwiera pierwszy znaczek na świecie, Penny Black któremu towarzyszyć będą znaczki z terytorium Imperium Brytyjskiego z II połowy XIX wieku: pierwsze znaczki z Barbados, Cejlonu, Przylądka dobrej Nadziei oraz pierwsze całostki pocztowe Wielkiej Brytani. Na 12 planszach można zobaczyć m.in. drzewo genealogiczne rodziny Windsorów, mapę ilustrującą jej liczne podróże i spotkania z czołowymi politykami i władcami  ( np. z cesarzem Etiopii Haile Selassie ), jej bajecznie kolorowe stroje („Jeśli ubrałabym się w beże, nikt nie wiedziałby kim jestem”) i towarzyszące im niesamowite kapelusze, udekorowane piórami, kwiatami, wstążkami, kamieniami – znak rozpoznawczy jej stylu (jej szafy zawierają ich ponad 5 tysięcy). Zaprezentowane królewskie rezydencje ( pałac Buckingham, zamki Windsor i Balmoral oraz pałac Sandringham), historie o zamiłowaniu Elżbiety II do natury i jej ukochanych koniach i psach corgi. Jedna plansza poświęcona będzie małżeństwu królowej Elżbiety i księcia Filipa – od wczesnej młodości, poprzez wiek dojrzały, aż do późnych lat życia. Spotkać można też ich rodzinę, dzieci i wnuki.

Będzie można obejrzeć słynny królewski jacht „Britannia”. Dowiecie się co królowa lubi jeść a czego nie znosi i jakie produkty są zakazane w pałacu. Prześledzicie rozpad imperium brytyjskiego w okresie panowania królowej Elżbiety II, dowiecie się jakie kraje odzyskały niepodległość. Opowiemy jak królowa zaznaczyła swoją obecność w popkulturze i została bohaterką piosenek ( np. Beatlesów ) oraz filmów i seriali. Czy wiecie jakie były relacje pomiędzy Elżbietą a pierwszą kobietą-premierem brytyjskiego rządu, panią Margaret Thatcher? Postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Wystawę uzupełnią eksponaty z naszej kolekcji: brytyjska skrzynka pocztowa  z inicjałami królowej Elżbiety II z 1990r, prace Czesława Słani (np. płytka cynkowa z wytrawionym konturowym rysunkiem angielskiego znaczka emisji: Królowa Elżbieta II z 1999r), brytyjskie przekazy pieniężne z lat 2000 – 2003, winietki – portrety Elżbiety II z 1964r. oraz pamiątkowe kubki i talerzyki z wizerunkiem królowej.